Probiotiká
(probiotikum) sú živé, blahodarne pôsobiace baktérie žijúce v ľudskom organizme. Tieto užitočné mikroorganizmy sa starajú sa o jeho zdravie. Nachádzajú sa v črevách, kde je ich za prirodzených podmienok dostatok, zaručujúc tak zdravú rovnováhu prostredia črevnej flóry. V črevách usadené sa množia a vytvárajú mierne kyslé prostredie, v ktorom „zlé“ baktérie neprežijú.
Probiotiká pomáhajú efektívnejšie prijímať a zužitkovať živiny z prijatej stravy, urýchľujú rozklad potravy a tým aj redukujú hnilobné procesy v črevách. Toxíny sa lepšie vylučujú z tela von a likvidujú nežiaduce patogény.
Príčin nedostatku probiotík a tým aj narušenia črevnej flóry je niekoľko. Okrem toho, že vekom aj prirodzene ubúdajú, veľkým faktorom sú naše „civilizačné zlozvyky“. Patrí medzi ne najmä dlhodobý stres, depresie, fajčenie, nepravidelné a nesprávne stravovanie a zlá výživa: priveľa korenených jedál, alkoholu, strava obohatená o chemické konzervačné látky, farbivá, sladidlá.
Nedostatočná výživa oslabuje naše črevá, vznikajú poruchy ako zápachy, čo sa prejavuje nadúvaním, bolesťami brucha, kŕčmi, alebo hnačkami. Čím viac je rovnováha črevnej flóry narušená, tým viac sa prejavuje v podobe žalúdočných a črevných ťažkostí. Ich dlhodobé neliečenie môže dokonca prerásť do vážnych zápalových ochorení, ako ulcerózna kolitída a Crohnova choroba.
Množstvo probiotík znižujú aj ožarovanie, požité antibiotiká a iné lieky, ktoré svojimi silnými účinkami narúšajú aj našu črevnú mikroflóru a zabíjajú tak aj probiotické baktérie. Odporúča sa preto počas, alebo po ukončení liečby antibiotikami podávanie probiotík pre obnovenie črevnej flóry. Aj sterilné prostredie vzniknuté prehnanou hygienou – pričasté umývanie rúk, tváre a pokožky mydlom, zuby pastou atď. znižujú počet probiotík v črevách.
Význam probiotík pre zdravie
- posilňujú celkovú imunitu organizmu
- optimalizujú črevnú mikroflóru
- regulujú trávenie: pomáhajú proti zápche i hnačke
- bojujú proti ochoreniam a infekciám a zmierňujú ich stavy, Salmonella, Ecoli, kandida – kvasinkové infekcie, vaginálne infekcie
- prevencia infekčnej vírusovej i cestovateľskej hnačky
- pomáha pri liečení zápalov sliznice hrubého čreva i konečníka, zápaloch močových ciest
- znižujú cholesterol
- znižujú riziko rakoviny hrubého čreva, Crohnovho ochorenia
- produkujú vitamíny skupiny B, zlepšujú vstrebávanie železa, magnézia a vápnika
- zmierňujú prejavy akné vylúčením toxínov z tela
Užívanie probiotík
Probiotiká môžeme telu doplniť vo forme výživového doplnku, alebo ho prirodzene nájdeme aj v určitých potravinách. Jedná sa o potraviny obsahujúce probiotické baktérie: mliečne výrobky (jogurty, jogurtové nápoje, kefír, acidofilné mlieka, syry, tvarohy), predovšetkým však výrobky z nepasterizovaného mlieka: jogurty a domáca bryndza.
Užívanie probiotík s dostatočným počtom dobrých baktérií je odporúčané preventívne ale aj po zvýšenom užívaní liekov, najmä pri užívaní antibiotík, pri infekčných ochoreniach tráviaceho systému a dýchacích ciest, pre tehotné ženy trpiace zápchou, ďalej sú vhodné u cestovateľov do exotiky a pri dlhodobejších cestách do zahraničia. Odporúčajú sa aj u starších ľudí, u ktorých je predpoklad spomaleného trávenia vekom, ale i nadmerným používaním liekov.