-2.2 C
Bratislava
streda, 15 januára, 2025

Vírus HMPV je už na Slovensku. Je dôvod na obavy oprávnený?

HMPV (human metapneumovirus, ľudský metapneumovírus) je vírus, ktorý v poslednej dobe často skloňujeme s možnosťou novej pandémie. Napriek pomerne neznámemu názvu nejde o nový tip vírusu a v ľudskej populácii sa vyskytuje celkom často. Prípady tohto ochorenia každý deň pribúdajú. O čo ide, aké sú príznaky HMPV a ako prebieha liečba?

Čo je vírus HMPV

Začiatok roka je oficiálne obdobím, kedy sa často vyskytujú ochorenie ako prechladnutie, chrípka, RSV (respiračný syncyciálny vírus) a už aj COVID. V súčasnosti sa ale objavujú už aj prípady infikovania sa HMPV alebo inak ľudským metapneumovírusom. Aj keď sa objavili správy, že sa vírus šíri z Číny nejde o nový typ vírusu, ako tomu bolo pri COVID – 19.

Väčšina ľudí dostane HMPV skôr ako dosiahne 5 rokov. Takže je celkom možné, že ste s týmto vírusom už prišli do styku. Asi každá 10 respiračná infekcia u detí je spôsobená ľudským metapneumovírusom.

Tento vírus objavili holandskí vedci pred viac ako 20 rokmi. Podľa najnovších výskumov sa zdá, že HMPV je zdrojom respiračných infekcií u ľudí už viac ako 50 rokov.

Príznaky HMPV

Ľudský metapneumovírus spôsobuje infekcie horných dýchacích ciest. Zriedkavejšie môže viesť až k infekcii dolných dýchacích ciest a spôsobiť zápal pľúc či iné komplikácie.

Infikovanie sa vírusom môže byť aj dôvodom vzplanutia astmy či zhoršenie chronickej obštrukčnej choroby pľúc (CHOCHP).

Príznaky HMPV sú podobné príznakom bežnej chrípky

  • kašeľ
  • kýchanie
  • dýchavičnosť
  • nádcha
  • bolesť hrdla
  • horúčka
  • nevoľnosť
  • hnačka
  • zvracanie

Nemusíte mať všetky príznaky. Symptómy ochorenia sa behom 2 až 5 dní výrazne zmiernia až vytratia. U ľudí s inými chorobami či oslabeným imunitným systémom ale môžu prerásť do závažnejšieho stavu. Ak príznaky ochorenie neprechádzajú ani po dvoch týždňoch, alebo sa zhoršujú mali by ste kontaktovať svojho lekára.

HMPV vírus. Kašeľ

Závažnejšie príznaky HMPV

  • sipot
  • problémy s dýchaním
  • dýchavičnosť
  • únava
  • bronchitída, ktorá môže prejsť do závažnej formy
  • zápal pľúc
  • zápal stredného ucha (infekcia ucha)

Priebeh ochorenia

Pre väčšinu ľudí infikovanie sa HMPV nepredstavuje závažný zdravotný problém. Väčšiemu riziku závažnejšieho priebehu sú vystavený

  • novorodenci, menšie deti (ktoré sa infikovali prvýkrát)
  • starší ľudia nad 65 rokov
  • ľudia s oslabeným imunitným systémom
  • pacienti s astmou alebo CHOCHP

Horší priebeh ochorenie je aj u ľudí, ktorý sa vírusom HMPV infikovali prvýkrát. Infikovať sa môžete viackrát za život, Každé ďalšie infikovanie už má ale miernejší priebeh.

Ako sa HMPV vírus šíri

HMPV sa môžete infikovať rovnako jednoducho a rýchlo ako vírusom chrípky či COVID. Infekcia sa šíri kvapôčkami, ktoré infikovaná osoba môže vykašľať alebo rozšíriť do okolia kýchnutím. Stačí ak prídete s nakazenou osobou do kontaktu a môže sa vírus preniesť na vás.

Do kontaktu s vírusom sa môžete dostať aj iným spôsobom. Postačí ak sa dotknete veci (klávesnica PC, kľučka na dverách, hračky,…), na ktorej povrchu sa nachádza vírus a následne sa dotknete úst alebo nosa.

Infikovať sa môžete aj keď podáte ruku osobe, ktorá si do nej kýchla alebo kašľala alebo bozkávaním.

Inkubačná doba, teda čas od vystavenia sa vírusu až po prepuknutie prvých príznakov je 3 až 6 dní.

Liečba HMPV

Neexistujú žiadne lieky

na liečbu ľudského metapneumovírusu a ani vakcína, ktorá by pomohla ľuďom predchádzať ochoreniu. Vo väčšine prípadov sa ale ochorenie vylieči prirodzene behom pár dní. Dôležité je, aby ste zostali doma, liečili sa a držali sa ďalej od ľudí aby ste ich neinfikovali.

Vírus HMPV. Lieky

Liečba HMPV zahŕňa

  • prijímanie dostatku tekutín, aby ste zostali hydratovaní
  • lieky proti bolesti
  • lieky proti horúčke
  • lieky proti kašľu

Kedy vyhľadať lekára

Lekára by ste mali kontaktovať hneď ako sa vaše príznaky zhoršia, alebo sa nezlepšujú ani po týždni – dvoch liečby.

Ak máte vysoké horúčky, alebo problémy s dýchaním vyhľadajte lekára čo najrýchlejšie.

Deti, starší ľudia a ľudia, ktorí majú oslabení imunitný systém, alebo sa liečia na iné ochorenie by mali tiež kontaktovať lekára už pri prvých príznakoch.

HMPV verzus COVID

Aj keď sú príznaky HMPV takmer rovnaké ako príznaky COVID-u nie je dôvod na obavy. Nová pandémia celosvetového rozmeru nám pri ľudskom metapneumovíruse nehrozí. COVID-19 bol nový vírus, s ktorým ľudstvo do kontaktu neprišlo, aj preto sa šíril tak rýchlo a mal aj často závažný priebeh. HMPV nie je nový vírus a ľudia s ním prichádzajú do kontaktu minimálne už niekoľko desiatok rokov. Aj keď sa ním môžete infikovať opakovane (niekoľkokrát za život) majú ľudia voči nemu vybudovanú imunitu a neinfikujú sa ním všetci.

Ochorenie môže mať závažnejší priebeh pri prvom infikovaní sa. Každé ďalšie infikovanie sa HMPV má zväčša mierny priebeh.

HMPV je sezónny vírus, ktorý sa síce vyskytuje celoročne, ale počas zimy a na jar je jeho výskyt podstatne vyšší. Predpokladá sa, že množstvo prípadov je výrazne vyššie, ale nie všetci pacienti vyhľadajú pri prvých príznakoch lekára. Keďže ochorenie behom pár dní „zmizne“ nemajú ani dôvod vyhľadať ho neskôr.

V niektorých krajinách sa výskyt ľudského metapneumovírusu zvýšil po pandémii COVID-19 trojnásobne. Dôvodom sú podľa všetkého opatrenia zavedené pri COVID-19. Nosenie rúšok, izolácia a obmedzenie spoločenských udalostí obmedzili šírenie nie len nového koronavírusu ale aj ďalších vírusových ochorení vrátane HMPV. Uvoľnenie obmedzení umožnilo vírusom šíriť sa ďalej. Ďalším dôvodom, pre ktorý je toto ochorenie na vzostupe je fakt, že v minulých rokoch s ním neprišlo veľa ľudí do kontaktu, takže nemajú proti nemu vybudované protilátky.

Ako zabrániť infikovaniu sa HMPV

Rovnako ako pri chrípke, nádche alebo COVID-19 sa môžete chrániť aj pri HMPV. Stačí dodržiavať pár odporúčaní a riziko infikovania sa znížite na minimum.

  • Držte sa ďalej od ľudí, ktorí sú chorí (kašľú, kýchajú, majú nádchu,…)
  • Dôkladne si umývajte ruky mydlom vždy, keď prídete zvonka. Umyte si ich skôr než sa dotknete očí, úst alebo nosa.
  • Vždy keď si kýchnete, alebo odkašlete do rúk použite dezinfekciu na vyčistenie rúk.
  • Minimalizujte kontakt s povrchmi, ktorých sa dotýka množstvo ľudí (zábradlia, kľučky od dverí,…).

ZDROJ:

my.clevelandclinic.org/health/diseases/22443-human-metapneumovirus-hmpv

huffpost.com/entry/hpmv-virus-signs-symptoms_l_677c3df9e4b0da20062b812c?d_id=8574614&ref=bffbhuffpost&ncid_tag=fcbklnkushpmg00000063&utm_medium=Social&utm_source=Facebook&utm_campaign=us_main&fbclid=IwY2xjawHqKtxleHRuA2FlbQIxMQABHTsvOFkpbUaFcUaHY1-iKdX1l78E0jAlNBIhdswzn6rV2zlkN-9s60sSFA_aem_AchX796KTRsSHm2JhsSVqg

theguardian.com/society/2025/jan/09/hmpv-virus-china-what-is-human-metapneumovirus

Obrázky: freepik.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY