Strom alebo ker s hnedočervenými konármi, ktoré sú často ovisnuté. Listy sú striedavé, lesklé a jemne pílkovité. Biele päťpočetné kvety rastú vo zväzočkoch na krátkych konárikoch. Plody sú tmavočervené kôstkovice.
Pôvod
Višňa pochádza z Malej Ázie a pestuje sa oddávna po celej severnej pologuli. Aj u nás sa často sadí v mnohých odrodách pre pikantné ovocie a na krovitých stráňach mnohokrát splaňuje.
Iné názvy
prunus cerasus (lat), višeň (cz), sour cherry (en), tart cherry (en), wild cherry (en), spätblühende traubenkirsche (de), späte traubenkirsche (de), amerikanische traubenkirsche (de)
Nutričné hodnoty
100g višní obsahuje: 1g bielkovín, 0.3g tuku a 1.6g vlákniny.
Minerály: Draslík – 173mg Fosfor – 15mg Horčík – 9mg Mangán – 0.1mg Meď – 0.1mg Sodík – 3mg Vápnik – 16mg Zinok – 0.1mg Železo – 0.3mg |
Vitamíny: Cholín – 6.1mg Kyselina listová – 8?g Vitamín A – 64IU Vitamín B3 – 0.4mg Vitamín C – 10mg Vitamín E – 0.1mg Vitamín K – 2.1g |
Ďalšie účinné látky
Plody obsahujú aj pektín, organické kyseliny.
Význam pre zdravie
– priaznivo vplýva na pečeň, obličky, črevá, štítnu žľazu – chráni pred chorobami srdca
– zabraňuje vzniku cukrovky
– nápomocná pri liečení porúch pamäte
– zmierňuje bolesti pri artritíde
– znižuje objem kyseliny močovej v krvi
Zaujímavosť
Výskum dokázal, že pohár nesladenej višňovej šťavy ráno a večer zlepší spánok. Dobrovoľníci v Británii každý deň v priebehu 7 dní pili 300 ml višňovej šťavy dvakrát denne. Ľudia, ktorí pili šťavu spali o 25 minút dlhšie, pričom netrpeli nespavosťou.
Upozornenie
Ak sa rozhodnete, že si višňu zasadíte, presvedčte sa, že či náhodou nemáte cudzoopelivú odrodu. Ak áno, znamená, že sa nedokáže opeliť vlastným peľom a na oplodnenie potrebuje peľ z iných odrôd. Z tohto dôvodu je potom nutné mať na záhrade alebo v jej blízkosti ešte jednu višňu alebo čerešňu.
Recept
Višňový kompótPotrebujeme:
višne, kryštálový cukor, voda
Ako na to:
Prebraté odstopkované višne umyjeme, necháme ich odkvapkať a plníme do sklených pohárov /7 dcl/. Takto pripravené višne zalejeme nálevom pripraveným z vody a kryštálového cukru /pomer : 1 l vody – 0,80 kg kryštálového cukru/, ktorý prevaríme a ešte za horúca nalejeme na pripravené višne. Poháre uzatvoríme a sterilizujeme cca 5-8 minút od začiatku varu v zaváracom hrnci, v ktorom ich necháme podľa možnosti aj vychladnúť. Zaváranie višní je podobné ako zaváranie čerešní, rozdiel je len v tom, že višne sú kyslejšie a tým sa pripravuje sladší nálev; višne majú mäkšie plody ako čerešne, preto treba kratšie sterilizovať, aby plody nepopraskali.