Kožné ochorenie, ktorého názov znie trochu tajomne, sa volá vitiligo. Prejavuje sa stratou pigmentu a bielymi fľakmi na pokožke.
Príčinou jeho vzniku si súčasná medicína nie je istá. Aj keď toto ochorenie poznali už v staroveku doteraz naň nie je nájdená úspešná liečba.
Prečo dochádza k strate pigmentu – depigmentácii?
Za sfarbenie kože je zodpovedný melanín. Melanín produkujú pigmentové kožné bunky melanocyty.
Pri vitiligu dochádza k zániku melanocytov, tým pádom v pokožke nemá čo vytvárať melanín. V miestach, kde koži chýbajú kožné bunky, vznikajú biele ohraničené škvrny.
Výskyt ochorenia
Najčastejšie prepukne medzi 10–tym až 30–tym rokom života. Pokojne to môže byť aj skôr, či neskôr. Celkovo týmto ochorením trpí približne 1% celkovej populácie. Rovnakou mierou postihuje osoby akéhokoľvek veku, pohlavia či etnického pôvodu.
Fakty o vitiligu
- Vitiligo nie je nákazlivé. Pokojne a bez najmenších obáv sa môžete osoby s touto chorobou dotknúť, pohladiť ju.
- Lekári nedokážu s istotou povedať či vzniknutá škvrna bude rásť ďalej (čo môže trvať týždne) alebo bude mať rovnakú veľkosť mesiace či roky.
- Existujú prípady (asi 10%), kedy vitiligo tak ako znenazdajky prepuklo aj zmizlo. Nie je to ale pravidlo a stáva sa to výnimočne.
- Ak dôjde k strate melanocytov v oblasti vlasovej pokožky, stratia pigment aj vlasy a začnú šedivieť.
- Postihnuté miesto pokožky je na slnečné žiarenie citlivejšie než zvyšok kože.
Príčiny prepuknutia ochorenia
Presná príčina vzniku vitiligo sa nepozná. Isté je, že v miestach, kde je pokožka postihnutá, chýbajú pigmentové kožné bunky. Predpokladajú sa 3 možné príčiny prepuknutia tohto ochorenia:
- Autoimunitná deštrukcia melanocytov (pigmentových kožných buniek) – vlastný imunitný systém (imunoglobulíny a biele krvinky) napadnú melanocyty a zničia ich. Na koži vznikne depigmentácia. Súčasťou tohto ochorenia býva v takmer 40% aj ďalšie autoimunitné ochorenie (problémy so štítnou žľazou, cukrovka, anémia, reumatoidná artritída, systémový lupus erythematodes, Crohnova choroba, a pod.).
- Autodeštrukcia vlastnými enzymatickými procesmi – vplyvom oxidačného stresu sa melanocyty pri tvorbe menanínu poškodia čo vedie k ich zničeniu. Pri vzniku melanínu sa vyprodukuje množstvo škodlivých látok (voľných radikálov, toxínov), ktoré dokáže organizmus zničiť (antioxidantmi). Ak je táto rovnováha narušená a v tele je väčšie množstvo voľných radikálov, dochádza k poškodzovaniu buniek – v tomto prípade melanocytov.
- Neurohumorálna hypotéza – podľa tejto teórie dochádza k ničeniu melanocytov látkami, ktoré prenášajú signály medzi nervovými bunkami (neuromediátormi). Prečo k tomu procesu dochádza sa presne nevie nakoľko sa v tomto procese zapája do chodu viacero faktorov.
Dedičnosť
Vitiligo lekári spájajú aj s genetickou predispozíciou. Až u 40% pacientov sa toto ochorenie vyskytuje v rodinnej anamnéze.
Spustiť toto ochorenie môže aj silný emočný stres, infekčné ochorenie a boli zaznamenané aj prípady, kedy ochorenie prepuklo počas, či po tehotenstve.
Príznaky vitiliga
Jediným príznakom tohto ochorenia je biela škvrna na pokožke.
Biele škvrny sa môžu objaviť na koži kdekoľvek v akejkoľvek veľkosti. Pokožka je zo začiatku priebehu ochorenia bledšia než koža okolo. Postupne bledne viac a viac až zostane biela. Škvrny majú nepravidelný tvar.
Veľkosť škvŕn sa líši – u každého je iná. Niekto môže mať pár malých škvrniek, u niekoho zas môžu škvrny rásť až dôjde k ich vzájomnému spojeniu.
Okrem bielych miest na pokožke môže pacient pociťovať mierne svrbenie.
K depigmentácii dochádza najčastejšie:
- na pokožke, ktorá je vystavená slnku (ruky, tvár, nohy),
- v ústach na sliznici,
- v nozdrách,
- v uchu či zadnej časti oka.
Typy vitiliga
Nesegmentovaný
– väčšie biele škvrny sa objavujú na oboch stranách tela symetricky. Ide o bežný typ vitiliga (trpí naň až 90% pacientov). Tento typ ochorenia sa ďalej delí na:
- generalizovaný typ – biele škvrny sa môžu objaviť kdekoľvek na tele (vždy ale takmer symetricky),
- akrofaciálny typ – vyskytuje sa na prsoch rúk a nôh,
- univerzálny typ – strata pigmentu je takmer na celom tele – zriedkavý typ,
- ohnisko – v postihnutej oblasti rastie jedna, či viac rozptýlených škvŕn (najčastejšie postihuje menšie deti),
- sliznica – škvrny sa objavia okolo pier a slizníc.
Segmentovaný
– menšie biele škvrny (viac, alebo len jedna) sa objavia len v jednej oblasti. Škvrny nie sú na tele symetricky rozmiestnené. Môžu rásť aj viac ako rok a potom sa zastaviť. O pár rokov môžu (ale nemusia) rásť ďalej. Týmto typom vitiliga trpí len cca 10% pacientov.
Komplikácie
Samotné ochorenie nespôsobuje pacientom žiadne zdravotné komplikácie, je tu ale pravdepodobnosť, že trpia niektorým ďalším autoimunitným ochorením (cukrovka, reumatiodná artritída, anémia..). Je preto vhodné ak lekár urobí testy na ich potvrdenie či vylúčenie.
Liečba vitiliga
V súčasnosti neexistuje liek na vitiligo. Existuje niekoľko metód, ktoré môžu priebeh choroby zmierniť, prípadne zlepšiť stav pacienta (až o cca 70%). Ide však o liečbu, ktorá trvá dlhšiu dobu (minimálne pol roka).
Fototerapia
UVA žiarenie
Postihnuté, depigmentované miesto pokožky sa natrie špeciálnym roztokom (psoralény), ktorý zvýši citlivosť kože na slnečné svetlo. Chvíľu po natretí sa na postihnuté miesto začne pôsobiť UVA žiarením. Tieto žiarenia je potrebné absolvovať približne 2-3 krát do týždňa. Pokiaľ do 30 – tich sedení nedôjde k tvorbe pigmentu liečba sa ukončí.
UVB žiarenie
Pacient si ľahne do soľného kúpeľa pričom na pokožku pôsobí UVB žiarenie. Soľný kúpeľ účinky žiarenia znásobujú.
Krémy
Špeciálne krémy – kortikoidy môžu pomôcť zastaviť rastúce biele škvrny. Zabraňujú rozpadu melanocytov. Nemusia ale u každého pacienta účinkovať a problém môžu spôsobiť aj ich vedľajšie účinky.
Krémy a rôzne špeciálne gély majú za úlohu upravovať produkciu melanínu v pigmentových kožných bunkách. Pôsobia skôr preventívne a mali by zabrániť rastu bielych škvŕn.
Transplantácia
Zo zdravého miesta pokožky sa odoberie štep, ktorý sa transplantuje na postihnuté miesto. Táto technika možno znie sľubne a nádejne, ale riziko, že sa depigmentácia objaví v mieste odberu štepu.
Depigmentácia
Ak vitiligo postihlo viac ako 50% pokožky je možné odstrániť pigment aj zo zvyšku pokožky, ktorá takto získa jednotný odtieň – biely. Liečba krémami môže trvať aj dlhšie ako rok a spôsobuje krehkosť kože.
Ak sú biele škvrny menšie, alebo je ich menej môžete ich zakryť. Existuje pár spôsobov ako sa vyhnúť zvedavým a ohromeným výrazom ľudí. Ak je toto váš spôsob skúste niečo z tohto
Kozmetické krycie krémy
Aj keď by ste toto odporúčanie v lekárskom článku často nehľadali kozmetika môže pacientom trpiacim vitiligo psychicky pomôcť. Rozpaky, ktoré v nich toto ochorenie vzbudzuje môžu viesť k strate sebavedomia, pocitom úzkosti a depresiám. Ak je make-up a krémy správne aplikované vydržia takmer 15 hodín na tvári a na zvyšku tela ešte dlhšie. Je vhodné používať vodeodolné kozmetické prípravky.
Tetovanie
Pri tetovaní sa pigment dostane do pokožky. Najčastejšie sa táto metóda využíva v oblasti pier. Problémov tu ale pár je – tetovanie vybledne, ak sa opálite, tetované miesto bude bledšia a dôležité je aj zladenie farby s vašou prirodzenou farbou kože.
Pozor na slnečné lúče
Biele miesta pokožky sú citlivé na slnečné žiarenie – môže dôjsť rýchlo k jej spáleniu. Riziko vzniku kožnej rakoviny je tak podstatne vyššie. Preto by ste nemali zabúdať na krémy s ochranným faktorom.
Potenciálne lieky
V liečbe vitiliga stále prebiehajú výskumy a štúdie. Len pred pár rokmi (2013) vytvorili vedci novú látku Pseudocatalase, ktorá obnovuje pigment v pokožke. Dokonca obnovuje aj pôvodnú farbu vlasov u už šedivejúcich ľudí.
Ďalšie lieky (Tofacitinib citrát, Afamelanotide) nahrádzajú hormóny, ktoré produkujú melanocyty. Vďaka nim sa pigment z pokožky nestráca.
Tieto liečby sú zatiaľ len vo fáze výskumu a testov.
Strava a vitiligo
Účinná liečba na vitiligo neexistuje. Ohľadom stravy a životného štýlu tiež nie sú žiadne vedecky podložené dôkazy, ktoré by mohli priebeh ochorenia spomaliť. Samotní pacienti ale uvádzajú niekoľko rád ohľadom stravy, ktoré im pomohli zmierniť priebeh ochorenia.
Doplňte jedálniček o suroviny, ktoré obsahujú fytochemikálie, beta-karotény a antioxidanty:
- banány, jablká, figy, ďatle,
- listovú a koreňovú zeleninu (kel, mrkva, reďkovka),
- cícer.
Naopak, zhoršenie priebehu ochorenia podľa pacientov spôsobujú:
- alkohol, káva,
- citrusy, hrozno, egreše, hrušky,
- červené mäso,
- paradajky,
- nakladaná zelenina,
- ovocné džúsy,
- ryby,
- tvaroh.
Ďalej sú odporúčané vitamíny (vitamín B 12, C, D), beta karotén, ginkgo biloba a mineráli ako meď, železo a zinok.
Tieto odporúčania sú zostavené na základe pacientov s vitiligo. Niekomu sa po nich zdravotný stav zlepšil, niekto nespozoroval žiadne zmeny ohľadom ochorenia.