4.1 C
Bratislava
štvrtok, 21 novembra, 2024

Vplyv kávy na organizmus

Lahodný nápoj s typickou omamnou vôňou, ktorý vám dodá energiu? Ak ste tipovali kávu máte pravdu. Káva je nápoj, ktorý vás prinúti vstať ráno z postele, pri ktorom sa môžete porozprávať s priateľmi či kolegami a nápoj, ktorý vás nakopne keď to práve potrebujete. Viete aký je vplyv kávy na ľudský organizmus?

„Veda možno nikdy nevymyslí lepší komunikačný systém v kancelárii ako je prestávka na kávu“ (Earl Wilson)

Zaujímavosti o káve

Predpokladá sa, že káva pochádza z Etiópie. Podľa legendy sa zásluhy za jej objavenie pripisujú chovateľovi kôz  Kaldimu, ktorý žil v 9 storočí n.l. Ten si všimol, že kozy boli po zjedení bobúľ kávovníka plné energie tak sa rozhodol zrná kávovníka pomlieť a uvariť z nich nápoj.

Káva je po rope druhou najobchodovanejšou komoditou na svete. V rokoch 2020/2021 bola celosvetová spotreba kávy približne 166 miliónov 60 kg vriec kávy, čo je necelých 10 000 miliónov kg. Aj keď sa to môže zdať veľa, ide oproti rokom pred pandémiou COVID-19 o pokles spotreby.

Najväčším spotrebiteľom kávy je Fínsko. Priemerne tu každý človek vypije denne takmer 4 šálky kávy. O jej obľúbenosti hovorí aj fakt, že fínski pracovníci majú zo zákona nárok na dve 10 minútové prestávky na kávu.

Vplyv kávy na organizmus

Káva je bohatým zdrojom kofeínu. Nejde síce o jedinú jej zložku ale práve kofeín má na organizmus najväčší vplyv. Kávové zrná sú v podstate semená a ako všetky iné semená aj tieto sú plné zdraviu prospešných látok. Okrem už spomínaného kofeínu obsahuje aj draslík, niacín, horčík a množstvo antioxidantov a polyfenolov, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu v prevencii pred niektorými chronickými alebo akútnymi stavmi. Ako teda vplýva šálka kávy na telo?

Nervový systém

Káva, alebo skôr kofeín, ktorý obsahuje, pôsobí na organizmus ako stimulant centrálneho nervového systému. Hneď ako sa dostane do vášho mozgu začne blokovať účinky adenozínu (spôsobuje ospalosť) a postará sa tak o to aby ste sa cítili viac bdelí, čulí a vitálnejší. Môže vám pomôcť aj s pamäťou a rýchlejším uvažovaním.

Tento vplyv kofeínu sa naplno prejaví asi až hodinu po vypití kávy.

Viaceré štúdie potvrdili aj účinok pravidelného pitia kávy a zníženia rizika vzniku Alzheimerovej choroby a demencie. Taktiež sa potvrdil účinok kofeínu na spomalenie poklesu kognitívnych schopností starších ľudí.

Pri Parkinsonovej chorobe môže pitie kávy znížiť tras.

Lepšia nálada

Kofeín môže zlepšiť vašu náladu. Zvyšuje hladinu dopamínu, čo je jeden z tzv hormónov šťastia. V konečnom výsledku tak kofeín znižuje aj riziko rozvoja depresie a pocitov úzkosti.

Chudnutie

Pitím káva síce neschudnete ale kofeín môže chudnutie podporiť hneď dvoma spôsobmi

  • dočasne potláča chuť do jedla
  • stimuluje termogenézu – proces, pri ktorom telo vytvára teplo a energiu z potravy. Termogenéza je jedným z najúčinnejších spôsobov na spaľovanie tukov.

Takže ak viete o niekom, kto chce po Vianociach začať chudnúť môžete mu vybrať balenie výberovej a jedinečnej kávy. Veľký výber naozaj kvalitnej a čerstvej lahodnej kávy nájdete aj v slovenskej pražiarni kávy Coffeein.sk. Vďaka tomu, že je káva čerstvo pražená si môžete vychutnať všetky jej benefity od lahodnej chute, cez očarujúcu arómu až po povzbudzujúce účinky kofeínu.  

Káva má veľmi málo kalórií, pokiaľ si do nej nedáte smotanu či cukor môžete ju počas chudnutia piť bez obáv z toho, že z nej priberiete. Pokiaľ vám horká káva nechutí pridajte si do nej trochu mlieka.

Pražená káva

 

Spánok

Hormón melatonín

sa v organizme začína zvyšovať hneď ako sa začne vonku stmievať. Vďaka nemu cítime ospalosť a čím viac ho máme tým viac sa nám chce spať. Kofeín v káve hladiny melatonínu znižuje.

Z toho dôvodu by poobednú kávu nemali piť ľudia, ktorí majú problémy so spánkom.

Ráno, keď sa zobudíme je hladina melatonínu nízka. Ak sa ale zobudíte skôr (treba vstávať ráno do práce) ranná šálka kávy zníži hladinu hormónu a vy sa cítite sviežejšie.

Dlhší život

Podľa jednej štúdie ľudia, ktorí pravidelne pili kávu žili dlhšie než ľudia, ktorí kávu nepili. Pravdepodobnosť úmrtia na kardiovaskulárne problémy, problémy s dýchacím systémom, mŕtvicu, cukrovku, niektoré infekcie a úmrtie v dôsledku nehody bolo nižšie u ľudí, ktorí kávu pili. Nevie sa presne či je za tým kofeín, alebo iná látka z množstva zlúčenín, ktoré v kávových zrnách sú.

Rakovina

Káva vám môže poskytnúť ochranu pred niektorými druhmi rakoviny. Niektoré výskumy zistili, že káva môže spomaliť šírenie rakoviny hrubého čreva či znížiť riziko vzniku rakoviny maternice. Objavila sa aj súvislosť medzi znížením rizika rozvoja rakoviny prostaty a pečene.

Pitie kávy môže znížiť aj riziko úmrtia na rakovinu ústnej dutiny alebo znížiť riziko recidívy rakoviny prsníka.

Aby sa výsledky štúdií potvrdili sú potrebné ešte ďalšie výskumy.

Zrak

Zdá sa, že kofeín môže ochrániť očnú šošovku pred poškodením, ktoré vedie k vzniku sivého zákalu.

Káva a šport

Šálka kávy môže zlepšiť fyzický výkon pri vytrvalostných športoch. Kofeín zvýši výdrž a zníži pocit námahy. Vďaka týmto účinkom môžete trénovať dlhšie bez toho aby ste cítili únavu.

Škodlivé účinky kávy

Káva môže mať na organizmus aj negatívny vplyv, hlavne ak ju pijete vo veľkom množstve.

Osteoporóza

Väčšie množstvo kofeínu môže spomaliť absorpciu vápnika. Výsledkom môže byť rednutie kostí (osteoporóza)

Psychické problémy

Vysoké dávky kofeínu môžu zhoršiť príznaky depresie a úzkosti. Stále sa ale nevie či kofeín spôsobuje depresiu alebo depresia spôsobuje konzumáciu vyššieho množstva kofeínu.

Káva

Trávenie

Kofeín zvyšuje množstvo kyseliny v žalúdku, čo môže niektorým ľudom spôsobiť pálenie záhy. Predpokladá sa, že za zvýšeným množstvom žalúdočnej kyseliny je práve horká chuť kávy.

Ak trpíte pálením záhy bolo by vhodné keby ste pitie kávy obmedzili.

Po vypití šálky kávy pociťuje často potrebu isť na malú. Je to práve účinok kofeínu, ktorí pôsobí ako diuretikum a podporuje močenie. Názory na to, či piť popri káve aj vodu alebo nie sa líšia. Voda môže zabrániť dehydratácii organizmu. Na druhú stranu, voda, ktorú prijmete vo forme kávy by mala postačovať na udržanie dostatočne hydratovaného organizmu.

Krvný tlak

Kofeín môže niektorým ľuďom na krátky čas zvýšiť krvný tlak. Môže za tým byť

  • zvýšená hladina adrenalínu
  • dočasné blokovanie látok, ktoré prirodzene rozširujú cievy.

Vysoké množstvo kofeínu môže spôsobiť rýchly alebo nepravidelný tep srdca.

Ak máte hypertenziu, alebo problémy so srdcom spýtajte sa na pitie kávy lekára.

Káva v tehotenstve

Na množstvo kofeínu, ktoré počas tehotenstva prijmete si dajte pozor. Kofeín môže krvným obehom prejsť do placenty. Keďže ide o stimulant môže zvýšiť srdcovú frekvenciu a metabolizmus plodu. Priveľa kofeínu môže spomaliť rast plodu a aj zvýšiť riziko potratu.

Kofeínu sa nemusíte počas tehotenstva vzdávať úplne. Dajte si ale pozor na to koľko ho prijmete.

Káva a dojčenie

Obmedziť príjem kofeínu by ste mali aj keď dojčíte. Kofeín sa môže cez materské mlieko dostať do organizmu dieťaťa. Deti môžu byť nervóznejšie, môžu trpieť kolikou a môžu mať problém zaspať.

Dieťa môže počas dojčenie prijať cez materské mlieko až 1% kofeínu, z množstva, ktoré má matka práve v tele.

Keďže trvá až hodinu kým sa kofeín z kávy dostane do tela je vhodné ak budete dieťa dojčiť pred tým ako si dáte kávu alebo počas prvej hodiny po jej vypití. Ďalšie dojčenie by malo nasledovať minimálne 4 hodiny po tom ako ste vypili kávu. V tomto čase by hladina kofeínu mala klesnú na polovicu (ak ste ovšem medzi tým nepili iné nápoje s kofeínom).

„Káva nech je čierna ako diabol, horúca ako peklo a sladká ako láska.“ (Arabské príslovie)

Bezpečné množstvo kofeínu

Pre zdravých dospelých ľudí je bezpečné prijať denne až 400 mg kofeínu. Koľko kofeínu v káve je záleží hlavne od toho akú kávu pijete.

  • turecká káva (2 dcl) – od 160 do 240 mg kofeínu
  • espresso (30 ml) – cca 40 mg kofeínu
  • instantná káva (2 dcl) – od 30 do 150 mg kofeínu

Kofeín sa ale nenachádza len v káve. Nájdete ho v menšom množstve aj v čiernom a zelenom čaji, kolových nápojoch, čokoláde (viac kofeínu je v horkej čokoláde), energetických nápojoch,…

Predávkovať sa kofeínom nie je tak ťažké, hlavne ak si okrem pár šálok kávy denne doprajete aj energetické nápoje.

Odporúčaná bezpečná dávka kofeínu pre tehotné ženy je menej ako 200 mg denne.

Aj káva bez kofeínu obsahuje kofeín, síce len v malom množstve ale predsa.

Káva

Predávkovanie kofeínom

Hlavným účinkom kofeínu na organizmus je dočasný pocit bdelosti. Určite to ale s kávou nepreháňajte. Medzi nepriaznivé účinky, ktoré pri užívaní viac ako 400 mg kofeínu denne môžete pociťovať patria

  • nervozita, úzkosť, podráždenosť
  • svalové chvenie
  • vysoký krvný tlak
  • rýchly tep srdca
  • bolesť hlavy
  • závraty
  • problémy so spánkom
  • dehydratácia
  • problémy zo žalúdkom, pálenie záhy
  • nevoľnosť
  • hnačka

Nedostatok kofeínu

Kofeín je látka, na ktorú si môžete vybudovať toleranciu. Organizmus si na účinky zvykne a ak budete chcieť po čase dosiahnuť rovnaké účinky budete si musieť dať káv viac. Časom si môžete na kofeín „vytvoriť závislosť“. Ak sa rozhodnete zrazu s kávou skončiť budete pociťovať abstinenčné príznaky

  • únava, ospalosť
  • mrzutosť
  • bolesť hlavy
  • úzkosť, depresia
  • bolesť svalov
  • potenie

Príznaky by mali odznieť behom 2 – 3 dní. Pokiaľ ste ale boli zvyknutí piť naozaj veľa kávy môžu byť príznaky silnejšie a aj trvať dlhšie.

Najlepší spôsob ako znížiť príjem kofeínu je jeho postupné znižovanie. Dajte si miesto jednej šálky kávy šálku čaju, miesto kolového nápoja minerálku, … Váš organizmus si behom pár dní zvykne na nižší príjem kofeínu a vy nebudete pociťovať žiadne nepríjemné symptómy.

Kofeín, na rozdiel od iných drog, neaktivuje v mozgu dráhy, ktoré súvisia so závislosťou, preto sa za návykovú látku nepovažuje.

Bolesť hlavy a káva

Káva môže bolesť hlavy zmierniť ale ju aj spustiť.

Bolesť hlavy môžu spôsobovať rozťahujúce a sťahujúce sa cievy v mozgu. Prietok krvi sa v mozgu zvyšuje, čo vplýva na nervy, ktoré začnú vysielať signál o bolesti. Kofeín krvné cievy zužuje, čím zmierňuje prietok krvi a zmierňuje bolesť hlavy.

Okrem toho kofeín zvyšuje vstrebávanie niektorých liekov proti bolesti (aspirín, ibuprofén,…). Ak ste si okrem kávy dali aj tabletku od bolesti bude jej účinok rýchlejší.

Bolesť hlavy môže kofeín aj spúšťať. Telo sa môže od kofeínu stať závislé a ak príjem kávy obmedzíte prejaví sa to aj bolesťou hlavy (zúžené cievy sa bez kofeínu roztiahnu čo vyvolá bolesť hlavy).

V spolupráci s Coffeein.sk

ZDROJ

mayoclinichealthsystem.org/hometown-health/speaking-of-health/does-caffeine-treat-or-trigger-headaches

worldpopulationreview.com/country-rankings/coffee-consumption-by-country

aarp.org/health/healthy-living/info-10-2013/coffee-for-health

webmd.com/diet/how-caffeine-affects-your-body

Obrázky: pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY