Mesiac si ľudia odpradávna spájali s magickými účinkami, vplyvom na naše fyzické a aj psychické zdravie. Počas splnu je vraj viac pôrodov, viac epileptických záchvatov, ľudia sa spávajú agresívnejšie ale vraj aj vlasy rastú rýchlejšie. Veda dlho tieto „fámy“ vyvracala a nevenovala im veľa pozornosti. V súčasnosti je tomu inak a vedecké fakty potvrdzujú vplyv Mesiaca na fyzické a aj psychické zdravie.
Biologické cykly
Všetky organizmy na svete sa riadia biologickými cyklami. Najčastejšie nás pri tom napadne cirkadiánny rytmus, teda vnútorný 24 hodinový cyklus spánku a bdenia. Nie je to ale jediný biologický cyklus. Ultradiánny cyklus trvá asi hodinu a infradiánny cyklus viac ako 24 hodín. Medzi infradiánny cyklu patrí napríklad 28 dňový menštruačný cyklus.
Vplyv Mesiaca sa podarilo potvrdiť v roku 1954 biológovi Frankovi Brownovi na ustriciach. Ten zistil, že ustrice sa otvárali, aby sa nakŕmili počas prílivu (2 krát za deň). Už vtedy predpokladal, že je za tým niečo iné ako len zmeny prostredia, v ktorom žili. Poslal ustrice stovky kilometrov do vnútrozemia. Ustrice aj tu (aj keď neboli v mori) udržiavali svoj rytmus a otvárali sa v čase keď bol príliv. Postupne ale svoj čas kŕmenia posúvali až sa posunuli o 3 hodiny neskôr. Prispôsobili sa miestnemu stavu Mesiaca. Otvárali sa v čase, keď by bol príliv v ich novom mieste.
Vplyv fáz Mesiaca sa podarilo potvrdiť u niektorých živočíchov ako to je ale s ľuďmi?
Ľudský organizmus je tvorený z viac ako polovice vodou. Keďže Mesiac dokáže ovplyvniť príliv a odliv oceánu existuje dôvod domnievať sa, že vplýva aj na ľudský organizmus.
Aj keď bol vplyv Mesiaca na človeka odmietaný ako nevedecký, nové dôkazy naznačujú, že by sa toto tvrdenie malo prehodnotiť. Štúdií, ktoré sa na túto tému uskutočnili nie je veľa a zväčša sa robili na malom množstve ľudí. Výsledky štúdií sú často protichodné a neraz sa to, čo pripisujete splnu alebo novu Mesiaca dá vysvetliť inak.
Vplyv Mesiaca: Menštruačný cyklus, pôrody
Existovali a aj stále existujú názory, že menštruačný cyklus a mesačné fázy sú prepojené. Doba obehu Mesiaca okolo Zeme trvá necelých 28 dní. Menštruačný cyklus v priemere trvá tiež 28 dní.
Ďalšie menšie štúdie v druhej polovici min. storočia zistili, že ovulačné obdobie žien sa môže zhodovať s fázami Mesiaca. Ženy z Nepálu, ktorých ovulácia sa zhodovala s fázami mesiaca a otehotneli počas splnu mali vyššiu pravdepodobnosť, že porodia chlapca. Ženy, ktoré počali pred splnom mali zas vyššiu šancu, že porodia dievča.
Súvislosť medzi menštruačným cyklom a fázami Mesiaca sa potvrdila len u žien, ktorých menštruačný cyklus trval 29,5 dní. Mimochodom, presne toľko trvajú fázy Mesiaca.
Jedna štúdia zistila, že počas splnu a novu Mesiaca je viac pôrodov než v iné dni. Ďalšia štúdia zas nič také nepotvrdila.
Vplyv Mesiaca na menštruačný cyklus, tehotenstvo a ani na pohlavie dieťaťa nebol potvrdený a zdá sa, že ide o náhodu. Dĺžka menštruačného cyklu sa pohybuje od 21 do 31 dní ale vekom a aj vplyvom okolia a hormónov sa môže u každej ženy meniť. Ak by Mesiac vplýval na menštruačný cyklus jeho dĺžka by sa nemenila.
Vplyv Mesiaca: Spánok
Počas splnu sa ľudia často sťažujú na problémy so spánkom. Podľa posledných poznatkov sa zdá, že naozaj spln Mesiaca vplýva na kvalitu spánku v negatívnom smere.
V roku 2014 sa uskutočnila štúdia, v ktorej sa hodnotila kvalita spánku 319 účastníkov v rôznych fázach Mesiaca. Počas splnu bola kvalita spánku účastníkov nižšia. V ďalšej štúdii sa zistilo, že počas splnu trvalo účastníkom o 5 minút dlhšie než zaspali, ich spánok bol o 20 minút kratší a vo fáze hlbokého spánku boli o 30% kratšie ako zvyšné dni. Ich spánok bol ľahší a aj hladiny melatonínu boli v tomto období nižšie.
Spln môže vplývať na spánok a znižovať jeho kvalitu. Melatonín je hormón spánku, ktorý sa začne v organizme produkovať keď sa začína stmievať. Čím viac ho máme v organizme tým sme ospanejší. V noci, keď je spln je viac svetla, čo môže blokovať tvorbu melatonínu a teda aj znižovať kvalitu spánku. Prečo k tomu dochádza aj u ľudí, ktorí spia v izbách so zatiahnutými závesmi alebo žalúziami sa nezistilo. Jediné vysvetlenie je, že fázy Mesiaca vplývajú aj na spánok citlivejších ľudí.
Vplyv Mesiaca: Psychické poruchy
V minulosti sa verilo, že fázy Mesiaca a hlavne spln môžu zvýšiť agresivitu u ľudí. Aj keď sa vplyv Mesiaca na psychické zdravie nepotvrdil existuje jedna malá štúdia. Zúčastnili sa jej ľudia s bipolárnou poruchou, u ktorých sa rýchlo menili stavy depresie a mánie. Tieto rýchle zmeny neboli náhodné ale boli synchronizované s lunárnym cyklom. Ako presne tento mechanizmus funguje sa nevie, ale predpokladá sa, že je za tým narušenie cirkadiánneho rytmu.
Predpokladá sa, že spln Mesiaca môže jemne ovplyvňovať náladu. Nedá sa to ale zmerať. Je ale pravdepodobné, že u ľudí, ktorí veria a sú presvedčení o tom, že počas splnu sa im zmení nálada budú zmenu nálady aj pociťovať.
Nehody, úrazy
Povráva sa, že počas splnu je viac úrazov a nehôd. Kým niektoré nemocnice vo svete toto tvrdenie potvrdzujú iné to zas vyvracajú. Počas splnu je v noci viac svetla, čo môže viesť ľudí k tomu, aby viac riskovali a miesto odpočinku zostali hore a niečo robili. Výsledkom je vyššie riziko úrazu alebo nehody.
Fázy Mesiaca alebo presvedčenie?
Vplyv Mesiaca na ľudský organizmus nie je dokázaný, ale ani úplne vylúčený. Niekoho môžu fázy Mesiaca mierne ovplyvniť, niekoho nie. Existujú vedecké štúdie, ktoré niečo potvrdzujú ale hneď sa objavia štúdie, ktoré to zas vyvracajú. Miesto fáz Mesiaca môže na ľudí viac vplývať presvedčenie. Ak ste presvedčení o tom, že dnes v noci sa vám nepodarí zaspať a budete spať zle, lebo je spln tak budete spať zle. Je to to isté ako keď ste poverčiví a prebehne vám cez cestu čierna mačka, alebo keď vstanete zlou nohou z postele. Hneď nadobudnete presvedčenie, že sa vám stane niečo zlé. To čo by ste v iných dňoch považovali za náhodu budete v týchto dňoch považovať za nešťastie.
ZDROJ
clevelandclinic.org/moon-effects-on-humans
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16407788/
medicalnewstoday.com/articles/326012
healthline.com/health/full-moon-effects
Obrázky: Pixabay.com