5.5 C
Bratislava
štvrtok, 21 novembra, 2024

Vres obyčajný

Latinsky

: Calluna vulgaris
Ľudovo: erika, šedivník, žrnovec
Čeľaď: vresovcovité

Vres je nízky vždyzelený poloker s rozkonárenou, v spodnej časti poliehavou stonkou a vystúpavými ten­kými konárikmi. Malé šupinovité listy sú v štyroch ra­doch pritisnuté k rozkonárenej stonke a navzájom sa prekrývajú. Drobné štvorpočetné kvety sú zoskupené do jednostranných strapcov. Kvety majú ružovkastofialový kalich a ružovú, zriedka bielu korunu, kratšiu ako kalich.

Výskyt

Rastie hojne na nevápnitých piesočnatých a rašelinových lesných pôdach. Tvorí celé súvislé porasty zvané vresoviská, najmä v oblasti Tatier a na západnom Slovensku. Je ukazovateľom kyslej pôdy.

Časti, ktoré sa zbierajú

Zbiera sa vňať, alebo kvet.

Účinné látky

Obsahuje glykozidy arbutín, metylarbutín, pomerne značné množstvo trieslovín a slizu, kyselinu kremičitú, saponíny, organické kyseliny, flavónový glykozid kvercitrín, alkaloid erikodinín a iné látky.

Využitie

Uplatňuje sa v kombináciách s inými bylinkami ako močopudný, dezinfekčný a protizápalový prostriedok na močové cesty, má potopudné a sedatívne účinky. Zlepšuje spánok.

Kontraindikácie

Vzhľadom je mu podobný príbuzný rod vresovec (Erica L., č. vresovec) s praslenovito usporiadanými listami a jasnoružovými kvetmi, ktorý nezbierame. Nezamieňame.

Zaujímavosť

pôvod vedeckého označenia vresu tkvie v gréckom slove „kallynó“, čo znamená čistím alebo zametám. Vraj sa kedysi z neho robili metličky.

Motto

So symbolom spomienok zabudneš na mnohé neduhy. Ak máš stres, maj poruke vres.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY