Deti sa snažia upútať pozornosť rodičov už od narodenia a využívajú na to všetky schopnosti, ktoré majú. Zo začiatku to je len plač a krik ale behom pár týždňov sa ich repertoár rozšíri o ďalšie zvuky. Ani sa nenazdáte a behom 2 rokov bude ich slovná zásoba pozostávať zo stoviek slovíčok. Vďaka tomu budete vedieť hneď čo chcú a potrebujú. V tomto článku vám dáme pár tipov ako naučiť či povzbudiť svoje dieťa aby začalo rozprávať a aj čo robiť ak vývin reči u detí je slabší.
Vývin reči u batoliat
Novorodenec vám o svojich potrebách dá vedieť plačom, pravdou je že inak vašu pozornosť nedokáže upútať. V treťom mesiaci života už vydávajú zvukov viac. Nejde ešte o slovíčka ale o zvuky, ktoré sa im náhodou podarí vytvoriť pomocou hlasu a pohybu jazyka. Ak im začnete odpovedať, môžu sa s vami začať „rozprávať“. Pravdou je, že nejde o žiadny rozhovor ale o výborný tréning jazyka a hlasu. Postupne začne spájať slabiky a začne tvoriť prvé slová.
Slovo, ktorého ste sa určite nevedeli dočkať „mama“ je často medzi prvými slovíčkami, ktoré deti vyslovia neraz aj pred dovŕšením 1 roka života. Následne začínajú tvoriť viac slov a ich slovná zásoba sa zvyšuje.
- V 18 mesiacoch môže dieťa používať 20 až 100 slov, ktorými vám dá najavo, čo práve potrebuje.
- V 2 rokoch už vie použiť stovky slovíčok, začína spájať slová a tvoriť jednoduché vety.
- V troch rokoch života by dieťa už malo rozprávať a môže používať okolo 1000 slovíčok.
Úlohou rodiča je len podporovať rozvoj reči u dieťaťa a obohacovať jeho slovnú zásobu o nové a nové slovíčka.
Ako primäť dieťa rozprávať
Každé dieťa je iné. Niektoré začnú rozprávať skôr iné neskôr. Ak vaše dieťa nerozpráva ani v 18 mesiacoch nemusíte prepadať panike. Existuje pár spôsobov, ktorými môžete svoje dieťa podporiť v tom aby začalo rozprávať.
Dieťa sa nepotrebuje učiť rozprávať. Učí sa prostredníctvom každodenných interakcií s vami a napodobňovaním Ak mu dáte priestor, povzbudíte ho a budete ho počúvať čo nevidieť sa váš drobček rozrozpráva sám. Dajte len pozor na to, aby vás dieťa pri rozhovore vnímalo, aby vás videlo a aby jeho pozornosť nerušilo niečo iné (napr. TV)
- Spievajte pesničky, čítajte si alebo hovorte riekanky. Deti to majú veľmi radi a pomôže im to porozumieť zvukom aj slovám.
- Pri hraní s batoľaťom opisujte čo sa práve deje. Napríklad „hoď loptu mame“, alebo „máš bábiku“, …. Deti si tak rýchlo spoja slovo s konkrétnou činnosťou alebo vecou.
- Pri učení vyslovovania deti veľa slovíčok skomolia. Nezahriaknite ich ale naopak. Pochváľte ich a slovo vyslovte správne.
- Pokiaľ použijú v krátkych vetách nesprávne slovíčko zopakujte vetu po nich ale so správnym slovom.
- Pri rozprávaní s batoľatami používajte na opis tie isté slová. Napríklad, keď idete von vždy si dieťa obuje topánky a keď ste dnu má papuče. Slová nemeňte aj keď by mali rovnaký význam. Počkajte, keď dieťa začne rozumieť slovám, ktoré používate.
- Nepýtajte sa ale povedzte čo má dieťa urobiť. Otázke, či si nechce uložiť hračky do krabice dieťa nebude rozumieť. Ale keď mu poviete, aby dalo hračky do krabice a párkrát to s ním urobíte rýchlo pochopí čo toto slovné spojenie znamená.
Viete že:
- Dievčatá sa naučia a začnú rozprávať skôr ako chlapci
- Prvorodené deti svoje jazykové zručnosti rozvíjajú rýchlejšie ako ich mladší súrodenci.
- Deti, s oneskoreným vývinom reči musia slovo počuť asi 6 krát viac kým ho zopakujú ako iné deti.
- Oneskorenie vývinu reči je jedným z prvých príznakov problémov so sluchom. Dieťa nepočuje, že hovoríte, rozprávate a teda nemá tendenciu nič opakovať.
- vývin reči u malých detí môžu oneskoriť infekcie uší
- Nedávajte deťom otázky, tie ich rozvoj jazyka nepodporia. Miesto toho pri rozhovore s deťmi používate viac komentárov a opisov.
Pokiaľ sa vám zdá, že vaše dieťa má problémy s vývinom reči, nechce sa mu rozprávať alebo s rečou v porovnaní s rovesníkmi výraznejšie zaostáva porozprávajte sa o tom s pediatrom. Len ten môže najlepšie zistiť, či príčinou nie je napríklad problém so sluchom či iné. Nezabúdajte ale, že každé dieťa je iné a každé z nich sa vyvíja svojim vlastný tempom.
ZDROJ:
safesleepspace.com.au/blogs/news/tips-to-encourage-toddler-talking#_ftn1
raisingchildren.net.au/toddlers/connecting-communicating/communicating/toddlers-talking
sensorysolutionstherapy.com/8-tips-and-tricks-to-help-encourage-your-toddler-to-talk/
Obrázky: pixabay.com