15.7 C
Bratislava
štvrtok, 19 septembra, 2024

Záchvaty hnevu u detí: Ako ich zvládnuť

Návaly alebo záchvaty hnevu u detí poznajú rodičia veľmi dobre. Začínajú okolo 18 mesiaca života dieťaťa ale pokojne aj neskôr. Aj keď má vaše dieťa všetko čo potrebuje a dáte mu toho aj oveľa viac so záchvatmi hnevu sa určite stretnete. Prečo k nim dochádza? Poradíme vám ako záchvaty hnevu u detí zvládnuť a aj ako im predchádzať.

Čo je záchvat hnevu

Záchvaty hnevu u detí majú rôzne podoby a aj veľkosti. Výbuch zlosti, hnevu, frustrácie a aj dezorganizovaného správania, ak dieťa niečo stratilo, sú pomerne bežné. Medzi ďalšie podoby záchvatu hnevu patria aj

  • krik, plač
  • stuhnuté končatiny
  • kopanie
  • padanie (hádzanie sa na zem)
  • útek

Niekedy môžu deti aj zadržať dych, zvracať, rozbíjať veci, môžu si ublížiť alebo v rámci záchvatu hnevu ublížia iným. Našťastie táto fáza netrvá večne. Aj keď sa môže zdať, že nikdy neskončí, nemusíte sa obávať. Existuje niekoľko stratégií, pomocou ktorých môžete fázu záchvatov hnevu zvládnuť.

Prečo k záchvatom hnevu dochádza

Dôvodov, prečo k záchvatom hnevu u batoliat dochádza je viacero. Deti sú v skorom štádiu sociálneho, emocionálneho a jazykového vývoja. Nevedia komunikovať a nedokážu zvládať ani svoje pocity, nedokážu vyjadriť čo potrebujú ani čo cítia. Následne sa cítia frustrované čo sa môže prejaviť ako záchvat hnevu. Učia sa, že ich správanie ovplyvňuje ostatných. Takže záchvat hnevu je jedným zo spôsobov ako deti zvládajú a vyjadrujú svoje pocity. Snažia sa tak zmeniť to, čo sa deje okolo nich.

Keď začne dieťa viac rozprávať záchvaty sú zriedkavejšie až zmiznú. Aj to je jedným z dôvodov prečo je pravdepodobnejší záchvat hnevu u 3 ročného dieťaťa než u 4 ročného.

U starších detí môže byť problém inde. Je možné, že sa ešte nenaučili iný spôsob vyjadrenia sa alebo nevedia zvládať svoje pocity.

Existujú situácie kedy je pravdepodobnosť vzniku záchvatu hnevu vyššia

  • temperament – ovplyvňuje ako rýchlo a silno reagujú deti na frustrujúce udalosti a zmeny v ich prostredí. Čím je dieťa citlivejšie tým rýchlejšie sa rozruší.
  • Stres, únava, ospalosť, hlad – dieťa sa záchvatom hnevu snaží zvládnuť alebo vyjadriť pocity
  • Situácie, s ktorými si dieťa nedokáže poradiť – ak napríklad starší súrodenec vezme dieťaťu hračku.
  • Emócie – deti prežívajú emócie silnejšie. Strach, obavy, hnev, pocit hanby,… to všetko môže u detí viesť k záchvatom hnevu.

Záchvaty hnevu u detí
https://www.freepik.com/free-photo/parent-spending-quality-time-with-their-child_17805105.htm#fromView=search&page=1&position=28&uuid=716c6d3e-9e68-45a6-a2e2-abd08138c5b4

Ako zvládnuť záchvaty hnevu

Batoľatá už začínajú robiť veci pre seba, chcú hračku, chcú vstať, … Problém je, že túžba batoľaťa sa nezhoduje s jeho schopnosťami. Ak k tomu ešte nevie komunikovať, nedokáže požiadať o pomoc, nevie povedať čo chce výsledkom je frustrácia a teda záchvat hnevu.

Čo robiť keď má dieťa hysterický záchvat? Túto otázku si kladie veľa rodičov. Existuje ale pár metód a spôsobov ako tieto záchvaty u detí zvládať.

Zistite dôvod

Snažte sa zistiť prečo došlo k záchvatu hnevu. Môže to byť naozaj čokoľvek, môže byť hladné, smädné či unavené. Tieto problémy vyriešite jednoducho. Dôvodom hnevu môže byť aj žiarlivosť na iné dieťa. Doprajte mu viac pozornosti a lásky.

Akceptujte hnev

Každý je čas od času nahnevaný, aj vy. Na rozdiel od vášho dieťaťa vy viete svoj hnev prejaviť aj inak. Naučte to aj dieťa, má právo byť nahnevané, ale môže to dať najavo aj inak.

Rozptýlenie

Ako rodičia už viete zistiť, kedy sa vaše dieťa začína hnevať. Hneď nájdite niečo, čo ho rozptýli. Môže to byť čokoľvek, napríklad aj veta „Pozri, mačka“, ktorú poviete pri pozeraní sa z okna.

Trpezlivosť

Ak má dieťa záchvat hnevu nestraťte nervy a nekričte na neho. Takto záchvat určite neukončíte, ale ho skôr prehĺbite. Zostaňte pokojní.

 

Nemeňte názor

Často sa to stáva v obchodoch, keď dieťa zatúži po novej hračke, ktorú práve videlo alebo sladkosti. Ak ste raz povedali „nie“ nemeňte svoj názor. Pokiaľ by ste v snahe ukončiť záchvat hnevu dieťaťa zmenili názor bolo by to zlé. Vaše dieťa by si začalo myslieť, že záchvatom hnevu získa všetko čo bude chcieť.

Buďte pripravení

V obchodoch majú deti záchvat hnevu často. Môžete mu ale predchádzať. Zapojte deti do nakupovania. Povedzte im čo potrebujete kúpiť, určite vám radi s nakupovaním pomôžu.

V obchode sa zdržte čo najkratšie ak viete, že vaše dieťa práve tu prepadá hnevu často.

Pevné objatie

Rodičia často počas záchvatu hnevu pevne objímu dieťa. Tento spôsob ale viac funguje ak je dieťa rozrušené, ak záchvat hnevu len začína. Objatím mu dáte najavo, že je v bezpečí. Následne sa s ním porozprávajte a uistite ho, že ste tu pre neho, že vám na ňom záleží a že ho máte radi.

Môžete sa stretnúť aj s odporúčaním dať svojmu dieťaťu toľko priestoru počas záchvatu koľko potrebuje. Vyskúšajte čo na vaše dieťa funguje.

Záchvaty hnevu

Udieranie, hryzenie,…

Deti sa medzi sebou môžu uhryznúť, udrieť, ťahať za vlasy alebo sácať. Pokiaľ sú deti ešte malé neznamená to hneď, že sú agresívne. Je celkom možné, že dieťa ešte nechápe, že hryzenie, alebo ťahanie za vlasy bolí. Dajte mu jasne najavo, že to čo dieťa robí ubližuje iným, je to bolestivé a hlavne ide o nevhodné správanie, ktoré vy nedovolíte. Keď sa upokojí vysvetlite mu, že ak sa bude takto správať nebudú sa s ním iné deti hrať.

5 krokov

Ak je už dieťa staršie (3 až 8 rokov) môžete mu pomôcť zvládnuť záchvat hnevu v 5 krokoch

  • Všímajte si a identifikujte emóciu – ako rodič sa časom naučíte rozpoznávať správanie, ktoré predchádza záchvatu hnevu. Počúvajte čo vaše dieťa hovorí a sledujte ako sa správa
  • Pomenujte emóciu a spojte ju s udalosťou – zistite čo dieťa nahnevalo alebo rozrušilo a dajte mu vedieť, že viete, čo u neho túto emóciu spôsobilo.
  • Zastavte sa a nič nehovorte – ak na pár sekúnd stíchnete dáte dieťaťu čas na to, aby si všimlo, čo ste práve povedali. Je možné, že práve počas tejto pauzy sa upokojí a začne rozmýšľať inak.
  • Podporte ho kým sa upokojí – niektoré deti potrebujú viac času na to aby dostali svoje emócie pod kontrolu. Môžu kričať, búchať okolo seba, zlostiť sa, dostať záchvat hnevu. Uistite sa, že sú v bezpečí, zostaňte pokojní a počkajte kým ich hnev prejde.
  • Riešte jeho správanie alebo problém – keď sa dieťa upokojí porozprávajte sa s ním. Pomôžte mu vyriešiť problém, ktorý ho nahneval. Ukážte mu, že problémy sa dajú riešiť aj inak ako záchvatom hnevu. Môže poprosiť o vrátenie hračky alebo poprosiť o pomoc, nemusí sa hneď hnevať. Rovnako mu v tomto okamihu môžete povedať ako má zvládať silné emócie. Miesto kriku a plaču môže začať tlieskať alebo silno stisnúť vankúš.

Kedy vyhľadať pomoc

Záchvaty hnevu môžu trvať aj 15 minút a môžu sa opakovať aj 3 krát denne. Ustupovať začnú okolo 4-tého roku dieťaťa. Dieťa by počas záchvatu nemalo útočiť na ostatných a ani sa zraňovať. Ak sú záchvaty dlhšie, častejšie, alebo vekom neustupujú porozprávajte sa o tom s lekárom. Deti s autizmom alebo ADHD môžu mať vážne záchvaty hnevu. S týmto problémom vám najlepšie pomôžu len odborníci.

ZDROJ:

raisingchildren.net.au/toddlers/behaviour/crying-tantrums/tantrums

nhs.uk/conditions/baby/babys-development/behaviour/temper-tantrums/

health.clevelandclinic.org/how-to-deal-with-toddler-tantrums

Obrázky: freepik.com, pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY