6 C
Bratislava
utorok, 28 januára, 2025

Zápal slepého čreva alias „slepák“

Isto každý z vás vie čo je slepé črevo. Možno s ním už mal osobne zdravotné komplikácie, alebo pozná niekoho kto problémy súvisiace s appendixom mal.

V prvom rade je dobré vysvetliť si rozdiel medzi pojmom slepé črevo a appendix.

Slepé črevo vs appendix

Slepé črevo je časť hrubého čreva. Práve v tejto oblasti je tenké črevo napojené na hrubé. Tenké črevo neústi do hrubého hneď od začiatku, ale kúsok od neho.

Vačok, ktorý je vytvorený medzi ústim tenkého čreva a začiatkom hrubého čreva, sa nazýva slepé črevo.

Appendix je červovitý výbežok slepého čreva, ktorý je dlhý niekoľko centimetrov. Práve tento výbežok sa môže zapáliť. Preto ak hovoríme o zápale slepého čreva, mali by sme správne hovoriť o zápale appendixu.

Vznik zápalu

Predpokladá sa, že za zápalom appendixu môže byť:

  • brušná infekcia, ktorá sa rozšírila aj na appendix,
  • zablokovanie tenkého otvoru, ktorý spája appendix s hrubým črevom (pevná stolica, požitie pevného predmetu, ktorý sa nedá stráviť, vredy v tráviacom trakte – čreve..).

Funkcia appendixu

Veľa ľudí žije plnohodnotný život aj bez tejto časti hrubého čreva. Predpoklady o jeho nepotrebnosti sa nedávno vyvrátili. V appendixe sú lymfoidné bunkydobré baktérie, ktoré udržujú činnosť čriev, podporujú trávenie a obnovujú črevnú mikroflóru.

K zdravotným problémom s črevami môže prísť kedykoľvek – nevhodná strava, salmonelóza, črevná chrípka, cholera a mnoho ďalších chorôb môžu črevnú mikroflóru zničiť a tu nastupuje do úlohy appendix, ktorý ju dokáže znova napraviť. Imunitné bunky (lymfoidné) produkované v appendixe sú odolnejšie než imunitné bunky vytvárané v iných častiach organizmu, odolávajú aj chemoterapii.

Apendicitída – zápal appendixu

Apendicitída je zápal appendixu. Je jednou z najčastejších bolestí brucha. Toto ochorenie môže mať rýchly priebeh a ak sa nelieči môže končiť smrťou pacienta. Zápal appendixu vedie k odumretiu postihnutej časti, následne vznikne gangréna a dochádza k prasknutiu. Takto sa bakteriálna infekcia (hnis) dostane do brušnej dutiny a môže dôjsť k zápalom pobrušnice a infikovaniu ďalších orgánov.

Deti do štyroch rokov postihuje veľmi zriedka. Dva krát častejšie ňou trpia muži, než ženy. Najčastejšie sa zápal appendixu prejaví u dospievajúcich detí a mladších ľudí.

Chronický zápal

K tomuto druhu zápalu dochádza napr. keď pacient s nerozpoznaným akútnym zápalom berie antibiotiká. Zápal je potlačený, ale nie vyliečený. Aj v tomto prípade je nutná operácia a odstránenie appendixu.

Príznaky zápalu appendixu

Prvotné príznaky zápalu appendixu sú nenápadné. Cítite sa nepohodlne, nemáte chuť na jedlo, pobolieva vás brucho v okolí pupku alebo žalúdku.

Všetky symptómy sa rozvinú do 24 až 48 hodín:

  • kŕče, ktoré postupne silnejú,
  • bolesť sa presunie na pravú stranu podbruška,
  • môže byť sprevádzaná zvýšenou teplotou, prípadne až horúčkou,
  • hnačka, alebo zápcha – vyhnite sa užívaniu preháňadiel, mohli by váš stav len zhoršiť,
  • problémy s plynatosťou – plyny v črevách nemôžu voľne prechádzať,
  • opuch brucha.

Zápal appendixu je spájaný s bolesťou brucha, ale bolesť sa môže prejaviť aj v oblasti chrbta alebo boku. Nakoľko výbežok slepého čreva je dlhý niekoľko centimetrov, môže byť uložený kdekoľvek v okolitej oblasti (za alebo pred maternicou, pri črevách..). Zhoršenie nastane pri pohybe, chôdzi, alebo kašli.

Príznaky sa môžu líšiť u starších ľudí, ktorí majú vyšší prah bolesti a tehotných žien. Tie bolesť pociťujú na inom mieste (v strednej až hornej časti pravej strany brucha) v dôsledku zväčšenej maternice.

Diagnostika ochorenia

Určiť správnu diagnózu môže byť náročné. Zvyčajne sa robí niekoľko testov, ktoré zápal appendixu potvrdia. Príznaky apendicitídy sú charakteristické aj pre iné ochorenia. Podobne sa prejavuje aj:

  • zápal močových ciest, obličkové kamene,
  • rôzne infekcie pohlavných orgánov, panvy – u žien,
  • mimomaternicové tehotenstvo,
  • črevná chrípka, žalúdočná viróza.

Na bližšie určenie diagnózy sa vykonávajú:

  • pohmat brucha – lokalizuje sa bolesť, dá sa zistiť či zápal postupuje,
  • krvné testy – zistí sa prítomnosť zápalu – väčší počet bielych krviniek je znakom prítomnosti infekcie v tele,
  • rozbor moču – vylúči sa zápal močových ciest, tehotenstvo,
  • vyšetrenie ultrazvukom alebo CT kde sa zistí ako veľmi zápal postúpil.

Následne sa podľa zistení určí správna liečba.

Liečba

Najčastejšie sa zápal appendixu lieči operačne. Odstráni sa zapálený črevný výbežok. K tomuto výkonu sa pristupuje takmer pri každej akútnej apendicitíde, kedy hrozí, že sa hnis dostane do brušnej dutiny. Ak dôjde k prasknutiu a vyliatiu hnisu musí lekár vyčistiť celú dutinu aby zabránil infikovaniu ďalších orgánov.

Operácia sa vykonáva v celkovej anamnéze cez otvorenú brušnú dutinu.

Tiež sa využíva laparoskópia – miniinvazívny zákrok, po ktorom sa pacient zotaví podstatne rýchlejšie.

V každom prípade sa pacientovi nasadia antibiotiká, aby sa zabránilo možnému rozšíreniu zápalu. Odporučí sa tiež diétna strava, aby sa mohol tráviaci trakt dostať do normálu a nebol zbytočne zaťažovaný ťažkou a nevhodnou stravou.

Liečba antibiotikami

Zapálený appendix sa nemusí vždy okamžite liečiť operačne. Ak sa po prasknutí hnisavý zápal nedostane do pobrušnice, ale vytvorí sa ohraničené ložisko hnisu – absces pacientovi sa podávajú antibiotiká. Následne sa môže hnis z ložiska vybrať – odsatím a drenážou ložiska alebo punkciou. Tiež sa môže počkať pár mesiacov kým sa absces úplne nevstrebe. Hneď na to sa appendix odstráni plánovanou operáciou.

Ak zdravotný stav pacienta bráni vykonaniu operácie podávajú sa mu antibiotiká. Niekedy aj tri druhy, nakoľko sa nedá predpokladať či sa vytvorí absces alebo dôjde k presiaknutiu hnisu do pobrušnice. Je potrebné čo najúčinnejšie zabrániť napadnutiu ďalších orgánov v brušnej dutine hnisovým zápalom. K operácii a odstráneniu appendixu dochádza, keď sa pacientov stav stabilizuje a je mimo ohrozenia života.

Zápal slepého čreva u detí

Príznaky tohto ochorenia sú u detí rovnaké ako u dospelých ľudí. Jediný problém, ktorý môže nastať je, že dieťa nie je schopné opísať svoje pocity a bolesť. Treba si všímať hlavne či bolesť v okolí žalúdka alebo pravej strany podbruška nie je vyššia pri kašli, kýchaní, pri chôdzi alebo dotyku na brucho.

Ak ani po pár hodinách (3 – 4 hodiny) príznaky neodznievajú, práve naopak naberajú na intenzite, vyhľadajte čo najrýchlejšie lekársku pomoc. Rozoznať príznaky zápalu appendixu od žalúdočnej virózy vedia najlepšie lekári na základe testov a rozborov.

Prevencia

Nakoľko sa nepozná presná príčina vzniku zápalu, nedá sa povedať ako mu môžeme zabrániť. Jednou z predpokladaných príčin vzniku ochorenia je zlé stravovanie, a to nedostatok vlákniny. Obohaťte svoj jedálniček o vlákninu (strukoviny), čerstvé ovocie a zeleninu a riziko zápalu appendixu značne minimalizujete.

Zdroje

[1] https://www.webmd.com/

[2] https://www.healthline.com/

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY