15.2 C
Bratislava
streda, 18 septembra, 2024

Zápal spojiviek: Ako liečiť zápal spojiviek a kedy vyhľadať lekára

Zápal spojiviek alebo aj konjuktivitída je jedným z najčastejších ochorení oka, s ktorým sa môžete stretnúť. Môže postihnúť kohokoľvek, bez ohľadu na pohlavie a vek a kedykoľvek. Ide o nepríjemné a bolestivé ochorenie, ktoré si často vyžaduje aj návštevu lekára. Čo pomáha na zápal oka a ako mu predchádzať?

Zápal spojiviek – konjuktivitída

Očná spojivka je tenké priehľadné tkanivo bohato popretkávané krvnými cievkami. Pokrýva bielu časť oka a vnútornú časť očného viečka. Spojivka produkuje hlien, ktorý umožňuje oku hýbať sa. Nejde o jej jedinú funkciu. Hlien, ktorý je súčasťou slzného filmu odstraňuje z oka patogény a zabraňuje ich prieniku hlbšie do oka.

Pri akomkoľvek podráždení spojivky dochádza k sčervenaniu a zápalu oka. Schopnosť zvlhčovať oko sa zníži, čo vedie k syndrómu suchého oka. Obranyschopnosť oka je tak slabá a riziko vzniku ďalších problémov so zrakom je vyššie.

Príznaky zápalu spojiviek

Príznaky zápalu oka si všimnete hneď vy ale aj vaše okolie. Medzi najčastejšie symptómy patria

  • začervenanie oka, alebo oboch
  • pocit svrbenie alebo pálenia v jednom alebo oboch očiach
  • pocit, ako keby ste v oku (alebo oboch) niečo mali
  • výtok z jedného alebo oboch očí. Počas noci môže výtok vytvoriť na oku kôru, ktorá vám nedovolí ráno oko otvoriť
  • citlivosť na svetlo (fotofóbia)
  • opuch okolo očí
  • zvýšené slzenie očí
  • rozmazané videnie alebo problém zaostriť

Pri zápale oka sa nemusia objaviť všetky príznaky. V závislosti od toho, čo zápal spôsobilo môžete pociťovať aj ďalšie príznaky.

Príčiny zápalu očných spojiviek

Zápal očných spojiviek alebo aj odborne konjuktivitída je zápal, ktorý môže vzniknúť z viacerých príčin. V závislosti od príčiny sa odvíja aj liečba. Všeobecne rozdeľujeme zápal na infekčný a neinfekčný.

Zápal spojiviek
Image by 8photo on Freepik

Bakteriálny zápal spojiviek

Zápal spôsobený baktériami sa častejšie vyskytuje u detí. Môže postihnúť jedno ale aj obe oči. Hlavným príznakom bakteriálneho zápalu je prítomnosť žltého, bieleho alebo zeleného hnisu.

Vírusový zápal spojiviek

Ak je príčinou zápalu oka vírus hovoríme o vírusovom zápale spojiviek. Zvyčajne sa objavuje na jednom oku, ale behom 1 až 2 dní sa môže preniesť aj na druhé oko. Zápal môžu spôsobiť aj vírusy, ktoré si spájate s inými ochoreniami ako herpes simplex alebo variacella zoster. Samozrejme, že je ich viac. Môže sa objaviť aj opuch lymfatických uzlín, horúčka, bolesť hrdla,… príznaky sú podobné príznakom prechladnutia.

Vírusový aj bakteriálny zápal spojiviek sú infekčné a dajú sa ľahko preniesť na iného človeka.

Rozdiel medzi bakteriálnou a vírusovou infekciou existuje a môžete si ho všimnúť. Pre bakteriálnu infekciu je typický

  • hnisavý výtok z oka
  • postihne najskôr jedno oko a po pár dňoch môže prejsť na druhé
  • do týždňa zápal odznie

Ak je zápal spôsobený vírusom

  • výtok je priehľadný, bezfarebný
  • často sú postihnuté obe oči naraz, prípadne sa zápal na druhom oku objaví skoro (behom 24 až 48 hodín)
  • zväčšené lymfatické uzliny
  • zvyknú byť infikované aj dýchacie cesty

Alergický zápal spojiviek

Ide o sezónne ochorenie, ktoré postihuje obe oči. Ide o reakciu na alergén, ktorý spôsobuje aj ďalšie príznaky alergie ako peľ, senná nádcha,… Pri alergii sa produkujú imunoglobulíny, ktoré uvoľňujú histamín čo môže  viesť k zápalu oka.

Zápal očných spojiviek môže vzniknúť aj z iných dôvodov:

  • Podráždenie oka – ak do oka vnikne chemikália (šampón, chlór v bazéne, dym, …) alebo cudzí predmet môže dôjsť k zápalu. Väčšinou behom jedného dňa príznaky zmiznú. Ak do oka vnikla žieravina, lúh či iná chemikália vyhľadajte čo najskôr lekára. Nečakajte, že začervenanie oka do pár hodín zmizne. Chemikálie môžu trvalo poškodiť zrak.
  • Chlamýdie – zápal spojiviek môžu spôsobiť aj chlamýdie, čo je pohlavne prenosná infekcia. Tento typ postihuje často len dospelých ľudí, ale pôrodnými cestami môže infikovať aj novorodenca. Prvotné príznaky sú podobné ako pri klasickom zápale očných spojiviek a často postihujú len jedno oko. Ochorenie ale trvá dlhšie a liečba lokálnymi antibiotikami nezaberá. Prítomnosť chlamýdií sa odhalí očným sterom, ktorý vám urobí lekár. Liečba spočíva v užívaní antibiotík orálne a očnými orálnymi kvapkami do očí.
  • Gigantopapilárny zápal spojiviek – vzniká ako dôsledok nosenie kontaktných šošoviek. Zápal môže vzniknúť ako reakcia na neprirodzený materiál, ktorý je na oku, môže ho spôsobiť dlhé nosenie šošoviek alebo zlá hygiena o šošovky.

Zápal spojiviek a infekčnosť?

Konjuktivitída môže byť infekčná ak ju spôsobil vírus alebo baktéria. Ak je príčinou jej vzniku alergia alebo podráždenie nejde o infekčné ochorenie.

Zápal spojiviek. Kontaktné šošovky

Zápal spojiviek u detí

U detí sa zápal spojiviek vyskytuje častejšie než u dospelých. U novorodencov býva príčinou vzniku zápalu bakteriálna infekcia. Dôvod vzniku zápalu oka u starších detí je v tom, že si často pretierajú oči neumytými rukami (keď sa napríklad hrajú vonku v piesku a pretrú si oči špinavými rukami. Piesok sa dostane do oka a môže podráždiť spojivku).

U detí je dôležité aby bol zápal riadne a včas liečený. Len lekár môže zistiť príčinu zápalu a nastaviť správnu liečbu.

Liečba

Ak máte zápal spojiviek nemusíte hneď utekať k lekárovi. Stačí len dodržiavať pár pravidiel a vaše problémy by sa mali behom pár dní až týždňa zlepšiť. Všeobecne sa na liečbu používajú očné kvapky, ktoré oko zvlhčia. Môžu sa aplikovať aj dezinfekčné kvapky.

Ak máte hnisavý zápal oka budete pravdepodobne potrebovať očnú masť alebo kvapky s antibiotikami. Pokiaľ je príčinou vzniku zápalu vírus predpíše vám lekár kvapky s antivirotikami. So zápalom spojiviek spôsobeným alergiou by vám mali pomôcť antihistaminiká,

Zápal spojiviek je nepríjemné ochorenie, ktoré zväčša nepoškodzuje zrak. Pokiaľ sa ale príznaky nezlepšia po pár dňoch určite vyhľadajte lekára.

Domáca liečba zápalu spojiviek

Zápal spojiviek je nepríjemné ochorenie, ktoré zväčša nepoškodzuje zrak. Skôr ako navštívite lekára môžete príznaky zmierniť aj doma. Prvotné príznaky sú rovnaké a určite sa vám nepodarí zistiť čo zápal spôsobilo.

  • Obklady – namočte čistú handričku do vody, vyžmýkajte a priložte ju na oko. Studený obklad poskytne úľavu od príznakov ale niekomu môže vyhovovať viac teplý obklad.
  • Ak máte postihnuté len jedno oko nedotýkajte sa druhého oka rovnakou handričkou.
  • Očné kvapky – známe aj ako umelé slzy zoženiete v lekárni aj bez lekárskeho predpisu. Zvlhčia ako a môžu zmierniť príznaky. Niektoré kvapky obsahujú aj antihistaminiká, čo vám môže pomôcť ak je príčina zápalu v alergii. Dobré sú aj očné kvapky s extraktom očianky lekárskej, ktorá má protizápalové účinky.
  • Prestaňte nosiť kontaktné šošovky – je jedno čo zápal spôsobilo, kontaktné šošovky pár dní nepoužívajte. Ak sú príčinou zápalu práve kontaktné šošovky vymeňte čistiaci roztok aj puzdro na šošovky a porozprávajte sa s lekárom, či nebude lepšie vymeniť aj šošovky.
  • Obmedzte aplikáciu očného make-upu, aspoň do doby, kým sa zmiernia príznaky.
  • Harmančekový obklad – harmanček má upokojujúce, protizápalové a antibakteriálne účinky a preto je vhodný aj na zápal očí. Obklad z harmančeka pripravíte jednoducho. Nálevové vrecúško čaju vložte do teplej (nie horúcej) vody na 2 až 3 minúty. Vyberte ho, vyžmýkajte a priložte na zatvorené oko na 10 minút. Obklad si aplikujte 3 až 4 krát počas dňa, vždy ale použite nové vrecúško.
  • Slnečné okuliare – ak trpíte pri zápale spojiviek aj citlivosťou na svetlo noste slnečné okuliare.

Zápal spojiviek. Slnečné okuliare

Kedy vyhľadať lekára

Pokiaľ sa príznaky nezlepšia po pár dňoch alebo sa zhoršujú určite vyhľadajte lekára. Zápal spojiviek môže byť príznakom vážnejšieho ochorenia. Lekára vyhľadajte aj keď

  • z oka vyteká veľa hnisu, alebo ak máte ráno zalepené oko
  • zápal oka ovplyvňuje zrak
  • máte horúčku, triašku, bolesť alebo strácate zrak

Lekára okamžite vyhľadajte ak vám do oka frkla chemikália (žieravina, kyselina, lúh,..), ktorá môže poškodiť zrak. Často ide o čistiace prostriedky v domácnosti.

Zápal spojiviek u detí by mal určite vidieť lekár. Nečakajte a nedúfajte, že sa to behom pár dní zlepší. Deti nemajú dostatočne vyvinutý imunitný systém a zápal môže mať u nich vážnejšie následky.

Zápal spojiviek a klimatizácia

Letné horúčavy si bez klimatizácie nedokáže väčšina ľudí predstaviť. Vďaka klimatizácii máte v aute alebo doma príjemnú, znesiteľnejšiu teplotu ale pozor na vaše oči. Vzduch, ktorý fúka na vaše oči vysušuje slzný film, oči tak strácajú prirodzenú ochranu a sú náchylnejšie na vznik syndrómu suchého oka a aj zápalu spojiviek.

Navyše, nevyčistená klimatizácia môže byť zdrojom množstva baktérií, vírusov a plesní, ktoré môžu oko infikovať.

Problémom je aj veľký teplotný rozdiel, ktorý môže byt pre vaše oči ale aj organizmus šokom. Teplotný rozdiel medzi klimatizovaným priestorom a vonkajšou teplotou by nemal byť viac ako 5 – 6 stupňov.

Pokiaľ používate v lete klimatizácii zabezpečte aby vám vzduch nefúkal do očí. Pravidelne miestnosť, alebo auto vetrajte (aby sa vzduch nevysušoval) a používajte očné kvapky, ktoré oko zvlhčujú a pomáhajú udržiavať slzný film.

ZDROJ:

https://www.webmd.com/eye-health/eye-health-conjunctivitis

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pink-eye/diagnosis-treatment/drc-20376360

Obrázky: StockAdobe, pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY