Zápal stredného ucha je obávaná diagnóza, ktorá zvykne potrápiť nielen samotného pacienta, ale aj jeho okolie – najmä preto, že väčšinu pacientov tvoria deti od 0 do 5 rokov a strasti tohto ochorenia spolu s nimi znášajú ich rodičia. Štatisticky postihuje toto ochorenie 9 z 10 detí do veku 6 rokov.
Pod pojmom zápal stredného ucha rozumieme infekčné ochorenie vírusového, alebo bakteriálneho pôvodu, najčastejšie sa prejavujúce silnými bolesťami ucha a zvýšenou teplotou.
Otitis media môže mať rôzny klinický priebeh, od benígnych “tichých” foriem ochorenia, ktoré prejdú pod obrazom obyčajnej virózy s bolesťami hlavy a nevyžadujú antibiotickú liečbu až po závažné formy ochorenia so širokým spektrom komplikácií.
Príčiny a podstata zápalu stredného ucha
U malých detí a u novorodencov sa toto ochorenie prejavuje z viacerých dôvodov. Prvým je nedostatočne vyvinutá imunita a druhým anatomická predispozícia z dôvodu krátkej Eustachovej trubice vo vnútri ucha, ktorá smeruje do zadnej časti hrdla (je omnoho kratšia ako u dospelých) – preto aj infekcia z hrdla sa k nej môže veľmi rýchlo preniesť. Zápal sa môže častejšie prejaviť aj pri zväčšenej nosnej mandle, alebo u detí s Downovým syndrómom.
Hlavným aktérom v prípade tohto ochorenia je teda stredoušná dutina ukrytá vo vnútri lebky. Od vonkajšieho zvukovodu je oddelená ušným bubienkom, ktorý je prístupný otoskopickému vyšetreniu a ak nie je porušená jeho celistvosť, tak aj izoluje stredné ucho od patogénov zvonka. Na druhej strane je stredné ucho priamo prepojené s nosohltanom cez Eustachovu trubicu, ktorá vyrovnáva tlak v uchu keď nám “zaľahne”, ale zároveň je aj možnou prístupovou cestou pre infekčné patogény spôsobujúce zápal v strednom uchu.
Okrem poraneného bubienka a Eustachovej trubice môžu baktérie do ucha preniknúť aj pri otvorenom poranení spodiny lebky. Najčastejšími patogénmi, ktorí hrajú prvé husle pri otitíde sú koky: streptokoky, stafylokoky, alebo pneumokoky.
Pri infekcii stredného ucha je dutina za bubienkom červená, zapálená, alebo infikovaná. Zápal sa môže vyskytovať samostatne, alebo ako súčasť pri infekčných ochoreniach – prechladnutí, nádche, chrípke, kedy sa zápal spraví ako dôsledok infekcie z hrdla, kde sa rýchlo rozšíri. Vo väčšine prípadov je postihnuté len jedno uško. V prípade, že vaše dieťa prekonalo infekciu stredného ucha v prvých dvoch rokov života, je pravdepodobné, že sa v tom istom uchu objaví infekcia zakaždým, keď bude prechladnuté, alebo bude mať zapálené hrdlo. Až po dovŕšení veku 7-8 rokov je Eustachova trubica širšia, čím bude táto infekcia hroziť zriedkavejšie.
Hlavné príznaky zápalu
Akútny zápal stredného ucha (Otitis media acuta) má typické klinické príznaky, ktoré prezradia správnu diagnózu nielen každému pediatrovi, ale aj skúsenému rodičovi. Patria medzi nich: veľké a náhle bolesti ucha, hlavy, bolesti hlavového výbežku (výbežok na lebke hmatný za uchom), ktoré sprevádza horúčka, poruchy sluchu a šum v postihnutom uchu. Pri vyšetrení môžu byť zväčšené lymfatické uzliny na strane zápalu.
Menšie deti, ktoré ešte nevedia dobre hovoriť bývajú nervózne, plačlivé, nechcú piť, chytajú sa za boľavé uško a šúchajú si ho. Veľké bolesti môžu prísť práve v noci a brániť tak v spánku. Dieťa tiež odmieta jesť, má ťažkosti pri prehĺtaní stravy. Výtok zo zvukovodu, opuch a odstávanie ušnice sú už príznaky pokročilého zápalu.
Diagnostika a liečba ochorenia
Diagnostika prebieha štandardne v ORL ambulancii, u otorinolaryngológa. Pri silnej bakteriálnej infekcii sa pri liečbe zápalu stredného ucha podávajú antibiotiká. Aj keď mnohé mamičky sa antibiotikám bránia, v prípade otitídy nemá význam otáľať, pretože aj malý zápal môže svojim šírením narobiť v krehkom detskom organizme veľa škody. Okrem antibiotík lekár môže predpísať aj tabletky proti bolesti. Ušné kvapky v tomto prípade nepomáhajú, nakoľko sa do stredného ucha nedostanú. Len ak sa nejedná o bakteriálny zápal, ochorenie vieme zvládnuť aj bez antibiotík.
Keďže sa ochorenie často vyskytuje spolu s infekciami horných dýchacích ciest – nádchou, chrípkou, liečia sa aj nosové dutiny. Nosové kvapky pomáhajú zmierniť opuchy sliznice, uvoľňujú hlien a podporujú odtekanie sekrétu. “Babské” recepty sú na mieste ako podporná liečba, pitný režim vo forme nesladeného bylinkového čaju je najmä pri horúčkach na mieste. Zmierniť bolesť môžete priložením vlažného obkladu z octanu hlinitého. Pozor, pri zápaloch nikdy nedávame teplý obklad, lebo ním by ste zápal ešte viac podporili.
Často sa stáva, že sa v strednom uchu nahromadí riedky výtok, pričom blana bubienka môže prasknúť a vo vonkajšom zvukovode sa objaví výtok. Ak zbadáte výtok z ucha, položte dieťa na postihnutú stranu, priložte čistú vreckovku a nechajte výtok, aby z ucha voľne vytiekol. Vytekanie výtoku je signálom, že ste na ceste k uzdraveniu. Väčšinou sa práve vtedy pacientovi uľaví, zmiernia sa bolesti a klesne aj teplota. Neskôr sa výtok zmení na hustejší, až smotanovitý (hnisová forma). V treťom týždni zvyčajne výtok prestane, blana bubienka sa zacelí a spravidla sa upraví aj sluch.
Ak sa bubienok neprederaví sám od seba, môže za účelom urýchlenia liečby lekár navrhnúť paracentézu – narezanie, či drobné prepichnutie bubienka pomocou ihly. To pomôže uvoľniť hlien z postihnutej časti. Bubienok sa aj v tomto prípade zahojí spontánne.
Komplikácie
Okrem stanovenia diagnózy a stratégie liečby zahŕňa aj diagnostiku možných komplikácií súvisiacich s pokročilým zápalom, ktorý sa zo stredoušnej dutiny môže rozšíriť do okolitých anatomických štruktúr: do vnútorného ucha, spánkovej kosti, tzv. mastoiditída, alebo môže prejsť až do zápalu mozgu a spôsobiť zápal mozgových blán. Ide o závažné klinické stavy, ktoré vyžadujú komplexnú liečbu, takmer vždy s nutnosťou hospitalizácie. Ich zanedbanie môže viesť k trvalej strate sluchu, neurologickým poruchám a potenciálne aj k vzniku systémovej infekcie, sepsy a multi-orgánového zlyhania.
Problémy nastávajú aj pri chronických – opakujúcich sa zápaloch stredného ucha. Charakterizuje ho trvale prederavená blana bubienka a trvalý alebo aj obnovujúci sa výtok zo stredoušia. Často vzniká už v detstve a to buď z akútneho zápalu, alebo má príznaky zdĺhavého vývoja. V tomto prípade môže prísť aj k poruchám sluchu u pacienta. Liečba je chirurgická.
Ochorenie u dospelých pacientov
Aj napriek tomu, že toto ochorenie sa skôr vyskytuje u malých pacientov, obísť nemusí ani dospelých. Najpopulárnejší domáci recept, ktorý si zvyknú dospelí pacienti naordinovať – vkladanie cesnaku do ucha vám však neodporúčame, obzvlášť pri hroziacej perforácii ušného bubienka.
Váš lekár vám môže predpísať kvapky do ucha a do nosa, ktoré slúžia na zmiernenie opuchu sliznice a “prevzdušnenie” nosohltana a oblasti Eustachovej trubice. Pri opakovaných zápaloch vám váš “krčiar” pravdepodobne navrhne niektorú z foriem operačnej intervencie – či už tympanostómiu (vkladanie drobných trubičiek, tzv. stipuliek do ušného bubienka), odstránenie nosnej mandle, krčných mandlí alebo operáciu nosových polypov.
Prevencia zápalu stredného ucha
V chladnom počasí chránime hlávku a uši dieťaťa a nevystavujeme ho prechladeniu a prievanu. Dieťa čo najskôr naučíme správne smrkať – a to vždy len z jednej, alebo druhej dierky. Počas chrípkového obdobia v zime sa s malými deťmi vyhýbajte návštevám v kolektívoch. Našťastie, vďaka moderným liekom je zápal stredného ucha ochorením, ktoré je jednoducho zvládnuteľné a bez trvalých následkov. Aby však moderná medicína bola úspešná, je potrebné, aby pacient či jeho rodičia dôsledne dodržiavali liečebný režim a včas prišli do ambulancie lekára, ktorý stanoví diagnózu. Veríme, že aj vďaka článku sa stanete lepším domácim diagnostikom a prípadná „otitis media“ bude o čosi menším problémom.