3 C
Bratislava
utorok, 3 decembra, 2024

Zbavte sa nádchy účinne a rýchlo – konvičkujte!

Každodenný zhon, stres, znečistenie ovzdušia a k tomu všetkému chladné počasie, toto všetko dokáže nášmu zdraviu narušiť rovnováhu. V snahe udržať sa fit často hľadáme moderné riešenia, ale zabúdame na jednoduché prírodné metódy, ktoré nám ponúka matka príroda. Jednou z takýchto metód je konvičkovanie. Čo je konvičkovanie, aké sú prínosy konvičkovania a prečo by sme my dospeláci mali konvičkovať? „Konvičkovanie ma zachránilo po závislosti na nosových sprejoch od prerezania dutín v nemocnici. Za mňa nedám dopustiť.“

– Anna

Prínosy konvičkovania pre dospelých

Očista dýchacích ciest

Konvičkovanie pomáha uvoľniť hlien, otvára dýchacie cesty, zvlhčuje sliznicu, čím uľahčuje vylučovanie hlienu.

Zmiernenie nádchy a alergií

Konvičkovanie zmierňuje symtómy nádchy a alergií. Pomáha uvoľniť upchatý nos a zlepšuje dýchanie. Pravidelné konvičkovanie je tiež účinný prostriedok na zmiernenie sezónnych alergií.

„V období jesene a zimy mávam problém s dutinami. Konvičkovanie mi pomáha predísť obrovskému zápalu. Čiže, keď som len trochu prechladnutá, konvičkujem. Musím to však ustriehnuť, keď sa mi to podarí, tak je to super. Veľakrát mi konvičkovanie pomohlo predísť antibiotikám a pod. Určite by som mala konvičkovať preventívne, no v tomto nie som precízna.“ – Barbora

Konvičkovanie

Konvičkovanie odporúčajú aj odborníci

Podľa MUDr. Branislava Chrenka je hygiena nosa veľmi dôležitá, pretože nos je vstupnou bránou väčšiny infekcií dýchacích ciest. Tie trpia najmä v zime kvôli suchému vzduchu, v interiéroch býva často prekúrené, pričom vonku je chlad. Tak sa strieda pobyt na suchom studenom vzduchu v exteriéry a suchom teplom vzduchu v interiéry. Vysušovaním stráca sliznica nosa schopnosť účinne eliminovať mikroorgnizmy, ktoré inak zachytáva hlienová vrstva a chĺpky. Konvičkovanie udržiava sliznicu v optimálnej kondícii. Pôsobí preventívne (znižuje riziko uchytenia baktérií, ktoré môžu vírusové infekcie dýchacích ciest následne komplikovať – dieťa sa „nevie zbaviť soplíkov“), zrieďuje hlien, ktorý sa ľahšie prehltne alebo vysmrká a najmä pomáha vymývať hlieny zachytené na zadnej strane nosohltanu.

Zdravotná sestra Mgr. Katarína Reptová tvrdí, že konvičkovanie je jednou z prirodzených a šetrných metód čistenia horných dýchacích ciest pri infekciách, upchatom nose, pri alergiách a astme. Neudávajú sa takmer žiadne nežiaduce účinky.

Najdôležitejšia je však správna technika, vhodne zvolený roztok na preplachovanie a pravidelné čistenie konvičky. Každý člen rodiny by mal mať svoju vlastnú konvičku, podobne ako má každý aj svoju vlastnú zubnú kefku. Konvičkovanie má však svoje pravidlá, ktoré je potrebné dodržiavať (správny roztok, poloha, spôsob smrkania). Ja osobne na konvičkovanie nedám dopustiť a u nás je to hlavný „liek“ pri ochoreniach horných dýchacích ciest, sopplíkov, kašľu, konvičku uplatňujeme aj v rámci prevencie.

Konvičkovanie odporúčajú aj slovenskí imunoalergológovia. Pretože konvičkovanie znižuje množstvo alergénov na sliznici jej pravidelným mechanickým očisťovaním prúdov slanej vody.

„Čítala som viaceré štúdie a sú práve ORL, ktorí to odporúčajú aj v rámci prevencie zápalov stredného ucha (podľa štúdií ľudia, ktorí v rámci prevencie preplachovali nos, mali menší výskyt zápalov stredného ucha a ak aj mali, znížila sa nutnosť užívania ATB). Ale je to samozrejme o tom, ako to kto skonzultuje so svojim lekárom. Ak nastali nejaké nežiaduce účinky v súvislosti s konvičkovaním, tak bola na „vine“ zlá technika, nesprávny alebo kontaminovaný roztok, nevhodná poloha alebo nedostatočná starostlivosť o konvičku. Konvičkovanie sa neodporúča, ak je v uchu zápal, aj je nos nepriechodný, je patológia nosovej priehradky či polypy, ak nie je možné vytvoriť správnu polohu, ak sú zavalené jedno alebo obe uši. Po operáciách je to potrebné konzultovať s lekárom.“ – Mgr. Katarína Reptová, zdravotná sestra

Konvičkovanie

Čo ku konvičkovaniu potrebujeme

  • 250 ml prevarenej vody ochladenej na telovú teplotu.
  • Konvičku a odmerku. My v redakcii používame konvičku Rhinohorn, pretože s ňou máme dlhoročné pozitívne skúsenosti. Rhinohorn odporúčame naozaj každému kto chce začať konvičkovať. Je skvelá!
  • Morskú alebo kuchynskú soľ.

Správna poloha pri konvičkovaní je základ

Pri konvičkovaní by sme mali byť v miernom predklone, hlava by mala byť trochu naklonená nabok a dýchať by sme mali výlučne ústami.

Pri konvičkovaní si dávajte pozor na nesprávne fúkanie nosa

Jediné „nebezpečenstvo“, ktoré pri konvičkovaní hrozí je nesprávne fúkanie nosa. Pretože po konvičkovaní máme potrebu silno si vyfúkať nos, čo nie je správne. Po konvičkovaní vždy nos fúkajte len jemne. Nikdy neupchávajte jednu dierku zatiaľ čo fúkate tú druhú. Zároveň nos nefúkajte z celej sily. Takto predídete zaneseniu infekcie do stredoušia.

Aká je údržba konvičky?

Údržba konvičky je nenáročná. Po použití konvičku stačí opláchnuť horúcou vodou a z času na vyvariť alebo umyť v umývačke riadu.

Z hygienických dôvodo by konvičku mal mať každý člen domácnosti vlastnú, pričom si ju môžete zaobstarať v dvoch veľkostiach. Pre dospelých a junior pre deti.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY