1.8 C
Bratislava
štvrtok, 21 novembra, 2024

Zber, sušenie a skladovanie byliniek

Zber

Pred akýmkoľvek zberom rastlín je potrebné vedieť ich rozoznávať, aby ste vylúčili možnosť omylu. Ten by mohol mať aj fatálne následky, nakoľko v prírode sa nachádza veľa jedovatých rastlín, ktoré môžu vyzerať na prvý pohľad ako vybraná bylinka. Bylinky by ste mali zbierať v čistom prostredí, minimálne však 500 metrov od cesty.

Ideálny zber rastlín je ráno, v čase keď už rosa obschla a slnko ešte nehreje. Nezbierame vlhké rosené, zmoknuté či poliate rastliny.

  • kvety – na začiatku kvitnutia, keď kalichy ešte nie sú úplne rozvinuté
  • listy – krátko pred kvitnutím, keď sú už úplne vyvinuté ale ešte mladé
  • stonky a nadzemné časti – krátko pred kvitnutím, alebo počas neho sa odporúča zároveň začať so zberom listov
  • cibuľky – krátko po kvitnutí, keď nadzemné časti začnú klesať k zemi
  • korene – keď je rastlina vo fáze pokoja, pri trvalkách zvyčajne na jeseň, pri vždyzelených rastlinkách začiatkom jari
  • hľuzy – v čase kvitnutia
  • kôra – živicové rastliny na jar, staršie rastliny v zime a mladšie na jeseň
  • plody a ovocie – v čase zrelosti
  • jadrá – keď je už rastlina zrelá a začína schnúť

Sušenie

Ak nie je výslovne určené inak, nenechávame rastlinu na slnku, aby sa nezmenili účinné látky. Z toho istého dôvodu nesušíme rastliny ani pri vysokej teplote. Ak rastliny sušíme v rúre sporáka, pre nadzemné časti platí teplotná hranica 30 – 35 st. C a pre korene a rizómy (podzemky) 50 – 60 st. C. Ak sušíme v miestnosti, mala by byť suchá, vetraná, tienistá, s udržiavanou teplotou 20 – 30 st. C (v zime vyhrievaná radiátorom).

Doba sušenia sa mení v závislosti od danej rastliny a jej sušených častí. Na korene sa odporúča 15 – 20 dní sušenia, na listy 8 – 10 dní, 3 – 4 dni na kvety.

Skôr ako začneme sušenie rastlín, hľuzy, korene a podzemky dôkladne očistíme a pokrájame na malé kúsky 4 – 5 cm dlhé. Potom ich môžeme sušiť. Stonky s listami a kvetmi sušíme opatrne, vo voľných zväzkoch, zavesených zvisle dolu hlavou. V tenkej vrstve ich môžeme rozprestrieť na vopred pripravenú vzdušnú mriežku. Počas sušenia bylinky niekoľkokrát poobraciame, aby uschli rovnomerne a nezačali plesnivieť alebo hniť.

Bylinky sú vtedy suché, keď sa stanú lámavými a pri dotyku praskajú. Od tej chvíle musíme s nimi narábať opatrne, aby sme ich nerozmrvili.

Či sú bylinky naozaj suché môžeme overiť aj jednoduchým testom a to vložiť ich do hermeticky uzavretej sklenenej nádoby – pokiaľ sa za nejaký čas sklo nezarosí, bylinky sú vysušené a pripravené na uskladnenie.

Droga – drogou nazývame tie sušené časti rastliny, v ktorých sa nachádzajú rozličné aktívne účinné látky v najväčšej koncentrácii. Je veľmi dôležité pripomenúť, že zber, uskladňovanie či pestovanie takých bylín, z ktorých je možné vyrobiť prípravky kvalifikované ako účinná droga, podliehajú prísnym, zákonom stanoveným pravidlám!

Skladovanie byliniek

Drogy skladujeme v hermeticky uzavretých sklených alebo hlinených nádobách, prípadne v papierových škatuliach. Tie označujeme štítkami, na ktorých poznačíme názov byliny a čas začiatku skladovania.

Skladujeme ich na miestach chránených pred svetlom, vlhkom a prachom. Neodporúča sa skladovať bylinky vo väčšom množstve, pretože postupom času ich účinné látky strácajú na sile.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY