je rozmixovaný ovocný, alebo zeleninový nápoj (prípadne kombinácia oboch). Jeho názov pochádza z anglického slova smooth – jemný, hladký, vláčny.
Aj keď k nám dorazila vlna smoothie nápojov len na prelome 21.storočia, jeho história je už niekoľko storočí známa. Jeho rozvoj podporilo 20.storočie vynájdením chladničky a mixéra a najmä v 60.rokoch 20.storočia to bolo vplyvom amerických hippies, ktorí vo svojej filozofii hlásali aj kultúru jedla a návrat k prírode. V kuchyni pripravovali mnoho lacných a chutných jedál z dôrazom na vegetariánstvo a vegánstvo, pripravovali šaláty, ovocné a zeleninové šťavy a polievky.
Takto znenazdajky vznikol smoothie – kašovitý nápoj z dužiny banánov, ovocných štiav, prípadne vody. Ten sa neskôr rozšíril v 80.rokoch v Amerike pomedzi športovcov, umelcov a hviezdy a svojich priaznivcov si odvtedy nachádza dodnes. Spolu s priaznivcami stúpa aj počet receptov na tento lahodný kokteil. Smoothie nápoje sú obľúbené aj u vegánov, vitariánov a ostatných raw priaznivcov, ktorý fungujú na prirodzenej, nevarenej strave.
Najväčšia výhoda smoothie nápoja je, že sa pripravuje z čerstvých, pre zdravie prospešných plodín – najmä ovocia a zeleniny a jeho príprava je pomerne rýchla a jednoduchá. Stačí umyť, nakrájať a vložiť obľúbené suroviny do mixéra, zaliať vodou a za pár minút máte doma nápoj, ktorý vás nasýti, ale aj zásobí potrebnými látkami.
Okrem ovocia, zeleniny môžete do smoothisu pridávať jogurt, alebo mlieko, ktoré nápoj zahustia a tak dostanete nápoj spôsobu milkshake. Smoothie si taktiež môžete dosladiť medom, agávovým sirupom, čerstvými ďatľami, alebo ho inak ozvláštniť o nastrúhaný kokos, bylinky, chia semienka. V lete si zas do smoothiesov môžete pridať drvený ľad, alebo kopček zmrzliny.
Najpopulárnejšie sa však v poslednej dobe stávajú tzv. zelené smoothie nápoje s prídavkom zelenej – najmä listovej zeleniny, vňatí a bylín. Jednou z propagátoriek tejto zelenej revolúcie odštartovala autorka a expertka na surovú stravu Victoria Boutenko, ktorá sa ňou už roky zaoberá (knihy: Zelená pre Život, 12 krokov k surovej strave a Zelené smoothie – revolúcia vo výžive).
Najväčšie výhody smoothie nápojov:
- Môžu slúžiť ako plnohodnotná náhrada jedla – zasýti
- Rozmixovaním ovocia a zeleniny v nápoji ostáva vláknina, ktorá je potrebná pri trávení
- Pridaním listovej zeleniny vytvárame zásadité prostredie v organizme, čo pozitívne vplýva na naše zdravie
Ak sa pustíte do prípravy zelených nápojov, zelené zložky (kel, špenát) obmieňajte. Takmer všetky totiž obsahujú menšie množstvá alkaloidov, ktoré sú pre náš organizmus vhodné len v menších dávkach.
A aký mixér je vhodný na mixovanie smoothiesov? Odporúčaný je samostatne stojaci, silný, vysokootáčkový. Službu vám však vie spraviť aj tyčový mixér, pokiaľ si ovocie a zeleninu pred pripravíte pokrájaním nadrobno a vybratím jadierok. Ovocie, ktoré nie je označené ako BIO je potrebné ošúpať.
Základné zloženie smoothie nápojov:
- Zelená zložka: špenát, valeriánka, polníček, rukola, šalát: hlávkový, rímsky, kučeravý, ľadový, čínska kapusta, čakanka, kapusta, kel, brokolica, mangold, špargľa
- Ostatná zeleninová zložka: uhorka, paradajka (ideálne obarená, ošúpaná – vylučuje lykopén), mrkva, pažítka, zelená cibuľka
- Ovocná zložka: domáce ovocie: jablko, červený melón (zásaditý), broskyňa, marhuľa, hruška, slivka, bobuľovité ovocie: jahoda, malina, čučoriedky, bezkôstkové hrozno, exotické ovocie: banán, ďatle, avokádo, mango, papája, ananás, citrón (chuťovo kyslý, ale zásaditý)
- Vňate a listy: kôprová, mrkvová, petržlenová, zelerová vňať, cviklové listy
- Bylinky: aloe vera, mäta, bazalka, stévia (prírodné sladidlo – zásadotvorné)
- Voľne rastúce byliny: žihľava, púpava, skorocel, ďatelina, lucerna, mrlík, šťaveľ (šoška), medvedí cesnak
- Koreniny: vanilka, škorica, kurkuma, kardamón, zázvor, chilli, morská soľ, čierne mleté korenie
- Tekutá zložka: voda, kokosové voda, kokosové mlieko