5.5 C
Bratislava
štvrtok, 21 novembra, 2024

Zemedym lekársky

Latinsky

: Fumaria officinalis L.
Ľudovo: zemedych, dymnica, rutička liečivá
Čeľaď: zemedymovité

Zemedym je pôvabná jednoročná bylinka s rozkonárenou osou a mnoho ráz perovitostrihanými, sivými listami, ktorých segmenty sú dvojdielne až trojdielne. Súmerné kvety sú zoskupené do riedkych strapcov, kvitnúce od jari do jesene, farba ružovočervená až tmavočervená. Majú dvojlistý kalich a štvorlupienkovú korunu, ktorej lupienok vybieha v ostrohu. Tyčinky sú dvojzväzkové. Plody sú guľovité nažky.

Výskyt

Polia, záhrady, rumoviská v Európe až centrálnej Ázii. Vyžaduje vlhké, výživné, piesočnato-hlinité pôdy, zásadité až mierne kyslé a humózne. Je u nás pomerne hojný.

Časti, ktoré sa zbierajú

Zbiera sa kvitnúcu vňať. Režeme ju nad zemou, alebo vytrhávame aj s koreňom, ktorý potom i so spodnou časťou stonky odstránime. Sušíme zväčša prirodzeným teplom v tenkých vrstvách, neobraciame, resp. aj umelým pri teplote do 40-50°C. Uschovávame oddelene dobre uzavreté. Chránime pred svetlom, vlhkom.

Účinné látky

Benzylizochinolínalkaloidy čiastočne viazané na kyselinu fumarovú a fumaricín, kyselina kafeoyljablčná, flavonoidy.

Využitie

Zemedym povzbudzuje činnosť pečene, žlčníka, čriev i žalúdka a čistí kožu. Čaj z neho čistí krv. Je vhodný na sedacie kúpele pri hemoroidoch a rakovine konečníka. Je veľmi účinnou bylinou pri kožných vyrážkach, kožných ekzémoch a opare. Pozor ale na dávkovanie, vo vyšších dávkach môže sťažiť dýchanie.

Kontraindikácie

Bylinka je mierne jedovatá, pri vnútornom užívaní môže sťažiť dýchanie a preto sa nemá prekračovať dávkovanie!

Zaujímavosť

Zemedym bol známy už v Starom Grécku. Názov pochádza z výzoru listov, akoby mierne odymených.

Motto

Keď čistiť krv, tak odymenou vňaťou.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY