2.2 C
Bratislava
štvrtok, 21 novembra, 2024

Zemežlč menšia

Latinsky

: Centaurium erythraea
Ľudovo: cintária, hlístnik, horká zelina, tisíc-zlatové korenie
Čeľaď: horcovité

Zemežlč, pomenovaná podľa horkosti celej rastliny, je jednoročná až dvojročná, 20 – 40 cm vysoká bylina s prízemnou ružicou listov a štvorhrannou stonkou, v hornej časti rozkonárenou. Drobné sediace kopijovité stonkové listy sú protistojné. Kvety vo vrcholíkoch sú päťpočetné, obojpohlavné, asi 1 cm dlhé. Majú rúrkovitý kalich a lievikovitú červeno-ružovú korunu.

Výskyt

Bylinka rastie na suchších miestach teplejších, kamenistých a trávnatých strániach, či na rúbaniskách, do nadmorskej výšky 1200 m. Drogu si vieme kúpiť aj priamo v lekárni.

Časti, ktoré sa zbierajú

Zbiera sa vňať. Najlepšie je ju odstrihnúť 5 cm nad koreňom, vtedy ju úplne nevykynožíte a obvykle ešte raz zakvitne.

Účinné látky

Droga zemežlče obsahuje horčinové glykozidy s väčším obsahom v kvetoch, flavonoidy, mastné kyseliny, stopy silice a kyseliny nikotínovej.

Využitie

Čaj zo zemežlče má výraznú horkú chuť. Veľmi účinne podporuje tráviace procesy, vylučovanie žlče a tráviacich štiav a zvyšuje peristaltiku čriev. Zemežlčový čaj odstraňuje nechutenstvo a pritom aj zvyšuje imunitu organizmu. Odporúča sa piť aj pri chorobách žlčníka a pečene. Je výborným prostriedkom proti páleniu záhy.
Upravuje aj stolicu a vyháňa črevné parazity.
Mierne zvyšuje krvný tlak. Ukľudňuje.

Kontraindikácie

Prekročenie odporučenej dávky môže najmä u detí vyvolať nevoľnosť, kŕče a vracanie, alebo aj hnačky.

Zaujímavosť

Zemežlč je vraj prastarou magickou bylinkou. Dym z nej vraj zaháňa hady a oberá čarodejnice o svoje kúzla. Rastlina je veľmi citlivá na kvalitu podložia a preto býva indikátorom kvalitnej spodnej vody.

Motto

Žlč zeme do každého žlčníka.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY