6 C
Bratislava
utorok, 28 januára, 2025

Život na vozíku nie je len o obrubníkoch

Život na vozíčku nie je jednoduchý.

Nemusíte ani mať paralýzu, aby ste si to uvedomili. Nie je to len o obrubníkoch, schodoch a podobných prekážkach, ktoré sťažujú a niekedy až znemožňujú prístup do budov. Darmo máte vozík, pomocou ktorého sa môžete teoreticky dostať kamkoľvek, nie všade sa aj dostanete.

Zdravotné pomôcky

Ak ste vplyvom úrazu zostali imobilní a potrebujete vozík, polohovateľnú posteľ alebo inú zdravotnú pomôcku, musíte o ňu požiadať v zdravotnej poisťovni.

Potrebujete k tomu ale lekársky poukaz a až na jeho základe vám poisťovňa zdravotnú pomôcku vydá. Niekedy to môže trvať aj pár mesiacov a možno bude potrebné sa aj odvolať, ale pokiaľ je pomôcka zapísaná v zozname ministerstva zdravotníctva, máte na ňu nárok.

Invalidný vozík

V závislosti od vášho postihnutia máte nárok na konkrétny vozík. Niekomu postačí ľahký, niekto potrebuje elektrický vozík. Ak potrebujete na vozíku úpravy, musíte si ich už hradiť zo svojho.

Polohovateľná posteľ

Polohovateľná posteľ pomôže imobilným a paralyzovaným ľuďom s preležaninami a značne odbremení aj starostlivosť o nich. Bohužiaľ, ak ste dostali vozík, nemáte nárok na túto posteľ a opačne. Máte ale nárok na asistenta, ktorý vás môže polohovať. Vyhnete sa tak nepríjemným preležaninám, ktoré môžu kvalitu vášho života značne znepríjemniť.

Peňažné príspevky

Na Úrade práce sociálnych vecí a rodiny môžete požiadať o peňažné príspevky na kompenzáciu ťažko zdravotne postihnutých.

  • Úprava príslušenstva bytu či rodinného domu.
  • Na prepravu
  • Na kúpu, úpravu osobného automobilu
  • Na kúpu zdvíhacieho zariadenia
  • Na osobnú asistenciu
  • Na kompenzáciu zvýšených nákladov (zvýšené výdavky na hygienu, šatstvo, prevádzka motorového vozidla..)

Informujte sa na príslušnom úrade na čo všetko máte nárok a o čo všetko môžete požiadať. Vybavovanie nejaký čas trvá a budete asi musieť chodiť po rôznych úradoch a lekároch. Ale s pomocou príspevkov sa váš život môže zjednodušiť.

Prerábka kúpeľne, WC a celého bytu na bezbarierový stojí značnú časť financií a len tak by ste na ňu nenašetrili.

Mať vozík vám život uľahčí, ale ak sa vám podarí vybaviť aj príspevok na auto budete zas o niečo mobilnejší a sebestačnejší. Nebudete musieť čakať na MHD alebo na príbuzného či známeho, ktorý vás odvezie kam práve potrebujete.

Preležaniny

Preležanina alebo dekubit je poškodenie pokožky, ktoré vzniká pôsobením tlaku na časť kože. V tomto mieste dochádza k nedostatočnému krvnému zásobeniu čo má vplyv na ich vznik. Dekubit často vzniká na kostných výčnelkoch. Aby sa predišlo ich vzniku, je potrebné im predchádzať.

Zo začiatku sa prejavuje červeným fľakom, ktorý postupne mení farbu až na čiernu. Následne môže vzniknúť:

  • suchá nekróza – stuhnutý defekt na pokožke,
  • mokrá nekróza – z defektu vyteká zakalená tekutina.

Tieto preležaniny sa môžu skomplikovať, hlavne ak sa oblasť infikuje baktériami. Tkanivo sa začína rozkladať a hniť, čo môže viesť až k septickému stavu a smrti.

Predchádzať dekupitom sa dá len polohovaním. Nie je vôbec dobré nechávať pacienta ležať dlhé hodiny v jednej polohe. Práve s polohovaním vám môže pomôcť polohovateľná posteľ, alebo osobný asistent.

Ak už preležaniny vzniknú je potrebné ich čo najskôr začať liečiť:

  • Na mieste je dôkladná hygiena,
  • pravidelná dezinfekcia rany, jej čistenie, odstraňovanie odumretého tkaniva,
  • ak je to potrebné, tak aj liečba infekcie.
  • miesto postihnutej oblasti musí zostať suché, je ale dôležité dbať na hydratáciu pacienta.

Ergoterapia

Fyzické problémy ľudí odkázaných na invalidný vozík nie sú to jediné čo ich trápi. Ich zdravotný stav sa podpíše aj na ich psychickej pohode. Môžu mať problém zaradiť sa do spoločnosti, so sebarealizáciou a preto neraz zostávajú zavretí vo svojich domovoch. Týka sa to hlavne pacientov, ktorí zostali na vozíku „zo dňa na deň“ – vďaka úrazu či nehode.

Pomôcť začleniť sa do spoločnosti a aj získať návyky na sebestačnosť vám pomôže ergoterapia. V preklade ide o terapiu prácou a podieľajú sa na nej fyzioterapeuti, ergoterapeuti a aj inštruktori.

Ergoterapia sa zameriava na všetky zložky ľudskej osobnosti a je neoddeliteľnou súčasťou rehabilitácií. Zvyšuje a zväčšuje rozsah pohybu, svalovej sily a aj na psychickú pohodu pacienta. U pacientov sa rozvíjajú ich zručnosti, ochota spolupracovať a motivácia k rôznym činnostiam. Aj keď ste na vozíku môžete pracovať v krajčírskej či keramickej dielni, môžete sa venovať maľovaniu porcelánu, keramiky, alebo aj tkaniu kobercov a mnoho ďalšieho.

Počas tejto terapie si môžete vyskúšať aj rôzne zdravotné pomôcky, získať zručnosť pri ich používaní. Podľa vášho postihnutia vám odborníci môžu odporučiť vhodné pomôcky, ktoré vám zjednodušia váš život. Pod ich odborným vedením sa naučíte sebestačnosti (obliekanie, príprava jedla, ovládanie vozíku..).

Domáce výťahy

V poslednom období sa dostávajú do popredia aj na Slovensku domáce výťahy, ktoré využívajú samoplatcovia ako jedno z možných riešení. Výťahové riešenia poskytujú nezávislosť a pohodlie, čím znižujú potrebu opatrovateľských služieb a osobnej asistencie. S vlastným výťahom sa môžu ľudia s obmedzenou mobilitiou slobodne, bezpečne a samostatne prechádzať medzi poschodiami svojho domu. To výrazne zlepšuje životný štýl a tiež zvyšuje dôstojnosť a nezávislosť vo vlastnom domove.

Záver

Život na vozíku neznamená koniec vášho bezstarostného života. Ak chcete tak zvládnete všetko. Nemusíte celý svoj doterajší život prispôsobiť vozíku, prispôsobte vozík svojmu životu.

Zdroje

[1] https://www.employment.gov.sk/

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY