1.8 C
Bratislava
štvrtok, 21 novembra, 2024

Pozor na zlatého stafylokoka

Možno ste jeho nosičom, možno je za opakovanými chorobami dýchacích ciest alebo sa ukrýva v zapálenej nehojacej ranke.

Zlatý stafylokok, latinsky Staphyloccocus Aureus, ktorý spôsobuje častú bakteriálnu infekciu, sa bežne nachádza v nemocniciach a na akýchkoľvek miestach, ktorých sa denne dotkne veľa ľudí.

Stačí kolektív kolegov alebo spolužiaci v triede. Preto je zvýšená hygiena po kontakte s viacerými ľudmi, po návšteve nemocnice, úradov, prostriedkov hromadnej dopravy taká potrebná.

Viete ako sa táto častokrát zaznávaná infekcia prejavuje? Ako sa môžete nakaziť? V čom spočíva liečba?

Zlatý stafylokok je rozšírený, neškodný aj život ohrozujúci

Baktérie zlatého stafylokoka sú guľovitého tvaru a zoskupujú sa do útvarov podobajúcich sa strapcu hrozna. Majú skutočne žltú až zlatú farbu. Je veľká pravdepodobnosť, že ste s ním už prišli do kontaktu – mohol sa prejavovať ako infekcia kože v podobe hnisajúcich pľuzgierov naplnených jantárovou tekutinou (napr. dlho sa hojaca rezná rana, ktorej ste neprikladali veľký význam).

Avšak, ak sa dostane hlbšie do tela, spôsobuje ochorenia dýchacích ciest, napáda kosti, svaly, mäkké tkanivá aj orgány a dokonca nevynecháva ani srdcový sval. Jeho zákernosť tkvie v tom, že môžete byť dlhé roky jeho bezpríznakovým nosičom, počká si na oslabenie imunity a vtedy ukáže svoju “silu”.

Kde sa môžete nakaziť? Ako sa stafyloková infekcia prejavuje?

Prenáša sa obyčajným dotykom.

Je prítomný na pokožke. V tomto štádiu, ak máte dobre fungujúci imunitný systém, nemusí byť problematický. Stačí malá ranka alebo nedostatočná hygiena rúk pred jedlom a dostane sa hlbšie.

Rany infikované zlatým stafylokokom sa dlhšie hoja, sú zapálené, horúce a červené. V strede rany sa vytvára hnisavé ložisko.

Určite ste už absolvovali výtery z nosa alebo hrdla. Zlatý stafylokok nie je vyberavý a po vdýchnutí rád osídľuje sliznice, ktoré poskytujú ideálne podmienky pre jeho množenie. Stojí za množstvom opakovaných ochorení dýchacích ciest, ktoré sprevádza silný kašeľ a vykašliavanie žlto-zeleného hlienu. U ľudí so slabšou obranyschopnosťou spôsobuje i vážne zápaly pľúc a prechádza do svalov a orgánov.

Častokrát si ho prinesiete z prostredia naoko sterilného – z nemocnice. Mamičky po návrate z pôrodnice bojujú s vysokými horúčkami a nehojacimi sa ranami po sekcii alebo po gynekologickom nástrihu. Zápaly bradaviek sprevádza vytekajúci hnis. Po nasadení širokospektrálnych antibiotík je problém zdá sa zažehnaný. Ak sa však u novorodencov v nose objavia zelené hlieny alebo zeleno-žltý hlien vytekajúci z očiek, alebo i tzv. sladké chrasty na pokožke, treba byť na pozore. Imunita najmenších detí nie je voči zlatému stafylokokovi odolná!

Ďalším spôsobom prenosu je konzumácia potravín, ktoré boli infikované splodinami metabolizmu tejto baktérie. Pri nedostatočnej tepelnej úprave, hrozí riziko otravy jedlom. Zlatý stafylokok sa rozmnoží v tráviacej sústave a spôsobuje dlhotrvajúce tráviace ťažkosti, pri silnej otrave zvracanie a akútne hnačky s nástupom už do 2-6 hodín po zjedení kontaminovaného pokrmu. Rizikovými potravinami sú živočíšne produkty – mäso a mäsové výrobky, ryby, mlieko a mliečne výrobky, vajcia. Konzumácia v surovom stave sa aj pre možný výskyt iných ochorení (napr. salmonella, pásomnica a iné parazity) neodporúča.

Infikovať sa ním môžete takmer všade – striehne na vás v bazéne a saune, ukrýva sa v klimatizácii, v ambulancii u lekára. Je preto dobré poznať, ako bakteriálnu infekciu spôsobenú zlatým stafylokokom liečiť a ako jej predchádzať.

Liečba zlatého stafylokoka

Klasická liečba

Pri infikovaní pokožky spočíva základná liečba v aplikovaní antibiotických mastí a krémov na predpis. Rovnako tak aj v prípade dlhodobých a opakujúcich sa ochorení dýchacích ciest by vám doktor mal urobiť výtery z nosa a hrdla a zistiť prítomnosť tejto baktérie. Po jej potvrdení vám nasadí širokospektrálne antibiotiká. Tie by sa mali užívať tak dlho, kým sa zlatého stafylokoka nezbavíte. Môže to trvať i niekoľko mesiacov a znamenať niekoľko rôznych druhov antibiotík. Doživotná imunita voči zlatému stafylokokovi neexistuje. Opätovne vás môže táto baktéria infikovať. Zlatý stafylokok sa v poslednom období stáva rezistentným voči antibiotikám, pretože baktérie majú schopnosť sa medzi sebou vykrížiť a zosilniť (napr. MRSA), čo liečbu v mnohých prípadoch sťažuje a zdravie ľudí výrazne ohrozuje.

Alternatívna liečba

Ľudia, ktorí v nemocnici strávili niekoľko týždňov a využívali celé blistre silných liekov, no bez výsledku, vsadili svoje nádeje v silu matky prírody. Prírodné produkty a rastliny ukrývajú v sebe antibakteriálne a protizápalové účinky. Dokážu si poradiť aj odolnými formami bakteriálnych infekcií. Pri boji so zlatým stafylokokom sa osvedčili najmä: včelí med, kurkuma, oreganový olej, čajovníkový olej, cesnak, echinacea, extrakt z listov olivovníka, koloidné striebro.

Aká prevencia zlatého stafylokoka je najlepšia?

Hoci to bude znieť až príliš jednoducho – základom je dôkladná osobná čistota, najmä čistota rúk a zvýšenie odolnosti imunitného systému. Keďže zlatý stafylokok je prítomný prakticky ”všade”, vašou úlohou je vytvoriť si silný štít, ktorý vás ochráni – a to nielen pred týmto ochorením.

SÚVISIACE ČLÁNKY

2 KOMENTÁRE

  1. Môj syn bol na operácii krčnej chrbtice. Niekoľko dní po operácii mu hrdlo zhnisalo. Využíval dvoje antibiotiká a liečba zatiaľ nie je celkom úspešná. Mohol by byť tiež nakazený zlatým stafylokokom? Ak áno, čo máme robiť?

    • Vyskusajte Kolloidne striebro.Je to jediny prostriedok ktory nici vsetky bakterie aj Zlateho stafylokoka/Stafylokoka aurea/ a nema vedlajsie ucinky ako antibiotika ,ktore nicia crevnu floru .

Komentáre sú uzavreté.

POSLEDNÉ ČLÁNKY