Zväčšenie prsníkov je u nás a aj v zahraničí najčastejšie požadovaný zákrok v oblasti plastickej a estetickej chirurgie. Dôvodov, pre ktoré sa ženy rozhodnú pre zväčšenie prsníkov je viacero ale ten najčastejší je získanie atraktívnejšieho vzhľadu a zvýšenie sebavedomia. Tento zákrok je ale vhodným riešením aj v iných prípadoch.
Zväčšenie prsníkov alebo aj augmentácia prsníkov je chirurgický zákrok, ktorý nie je vekovo obmedzený. Nevykonáva sa ale u žien mladších ako 18 rokov. Tento zákrok patrí medzi najvyhľadávanejšie zákroky plastickej chirurgie a aj keď je dôvodom často zvýšenie sebavedomia a atraktívnejšieho vzhľadu nie je to jediný dôvod. Nad týmto zákrokom môžete rozmýšľať aj keď:
- máte malé prsia
- asymetrické prsia
- po tehotenstve alebo dojčení zostali prsia ovisnuté
- ste schudli a prsia stratili svoj objem
- rekonštrukcia prsníkov po prekonaní choroby (rakovina prsníkov)
- rozdielna veľkosť prsníkov
Skôr ako sa rozhodnete podstúpiť zákrok mali by ste si to dobre premyslieť. Mali by ste to chcieť vy, nie vaše okolie, priatelia či príbuzní. Tým, že podstúpite zákrok sa vaše prsníky zmenia a aj keby ste sa rozhodli, že implantáty odstránite vaše prsia už nebudú také ako pred operáciou.
Zväčšenie prsníkov nie je vhodné pre každú ženu. Tento zákrok nie je vhodný ak
- máte neliečený druh rakoviny prsníka
- oslabený imunitný systém, zápal
- podstupujete liečbu chemoterapiou
- ste tehotná alebo dojčíte
- v prípade plánovaného tehotenstva
- tesne po dojčení (je vhodné počkať aspoň 6 mesiacov po dojčení kým sa tvar prsníkov ustáli)
- práve chudnete alebo chcete v blízkej dobe výrazne schudnúť
- problémy so zrážanlivosťou krvi
Priebeh zákroku
Skôr ako podstúpite zákrok budete musieť absolvovať všetky potrebné predoperačné vyšetrenia vrátane mamografie. Ak by výsledky preukázali nejaké komplikácie nemôže zákrok prebehnúť.
Zväčšenie pŕs je chirurgický zákrok, ktorý sa vykonáva v úplnej anestézii. Pre vloženie prsného implantátu lekár urobí cca 4 cm rez v podpazuší, dolnom záhybe prsníka (tzv ryha) alebo pozdĺž okraja dvorca bradavky.
Prsný implantát sa nevkladá pod kožu ale musí byť celý prekrytý prsným tkanivom. Môže sa vložiť pod prsnú žľazu alebo až pod prsný sval. Vďaka tomu nebude vidno ohraničenie implantátu.
Kade implantát vložiť, kde urobiť rez a aj kde umiestniť implantát sa dohodnete ešte pred zákrokom s lekárom.
Rekonvalescencia
Pacientka môže ísť domov zväčša na druhý deň po operácii. Stehy sa vyberú do 10 až 14 dní od zákroku.
Neočakávajte zázrak hneď. Aj keď budú vaše prsníky po operácii väčšie trvá pár mesiacov, kým sa vyformujú do finálneho stavu. Opuchy, ktoré sú bežným procesom hojenia nezmiznú hneď a chce to svoj čas. Ako postupne opuch ustupuje rysuje sa aj tvar prsníkov.
Po operácii musí pacientka nosiť 2 až 4 týždne špeciálnu elastickú podprsenku. Celková dĺžka rekonvalescencie sa pohybuje okolo 3 mesiacov. V závislosti od rýchlosti hojenia organizmu. Po zákroku by ste mali dodržiavať aj ďalšie odporúčania (aspoň mesiac)
- spať na chrbte aspoň mesiac
- vyhýbať sa namáhavým aktivitám a činnostiam, aj športu
- jemné a šetrné zaobchádzanie s prsníkmi
- nezabúdajte na pravidelné kontroly u lekára
Riziká spojené so zväčšením prsníkov
Pri každej operácii existujú riziká a inak tomu nie je ani pri operácii na zväčšenie prsníkov. Môže ísť o krvácanie, bolesť, jazvy alebo infekcie. Medzi ďalšie riziká, ktoré sa spájajú s týmto zákrokom patria
- kapsulárna kontraktúra – ide o reakciu imunitného systému na cudzí predmet v tele. Vytvorí sa kapsula zo spojivového tkaniva, ktorá implantát stláča alebo sťahuje.
- Vznik seromu – v oblasti vloženia implantátu sa začne vytvárať tekutina
- prasknutie implantátu
- nesprávna poloha implantátu
- pretrvávajúca bolesť
Pooperačných komplikácií môže byť samozrejme viac a určite by ste ich mali s lekárom pred zákrokom prebrať. Ak sa ktorákoľvek zo spomínaných (alebo ďalších) komplikácií prejaví mali by ste o tom čo najskôr informovať lekára.
Jaziev sa v súčasnosti veľmi obávať nemusíte. Pokiaľ bude priebeh hojenia dobrý a nevznikne v mieste rezu infekcia existuje množstvo spôsobov ako viditeľnosť jazvy zmierniť.
Životnosť prsných implantátov
Prsné implantáty majú síce neobmedzenú životnosť ale určite by ste ich nemali mať doživotne. Tak ako sa vekom mení váš organizmus menia sa aj vaše prsia. Tehotenstvo, dojčenie, strata hmotnosti, hormonálne zmeny, menopauza, … to všetko môžu byť dôvody, pre ktoré prsia zmenia tvar a vy budete potrebovať výmenu implantátov.
Prsné implantáty by sa mali po čase vymeniť aj v prípade, že sa tvar a veľkosť prsníkov nezmenila. Dôvodom je zmena materiálu, z ktorého sú implantáty zhotovené. Kvalitné prsné implantáty je dobré vymeniť po 15 až 20 rokoch niektoré ale aj skôr. Ak sa rozhodnete pre zväčšenie poprsia implantátmi počítajte s tým, že v budúcnosti budete musieť investovať aj do výmeny implantátov, aj keď bude ich životnosť neobmedzená.
Ako vybrať prsné implantáty
Výber vhodného prsného implantátu závisí v značnej miere od veľkosti, tvaru a vzájomného pomer vašich prsníkov pred zákrokom a aj veľkosti hrudníka. Ide o tzv biodimenzionálne meranie. Na základe tohto merania a požiadaviek pacientky vie lekár odporučiť najvhodnejšiu veľkosť a tvar implantátov.
Je dôležité aby bol celý implantát prekrytý prsným tkanivom, v opačnom prípade by bol implantát viditeľný a o estetickom výsledku by sa nedalo hovoriť.
Typy prsných implantátov
V súčasnosti sa najčastejšie používajú dva typy prsných implantátov
- Fyziologický roztok – implantáty sú vyrobené so silikónového elastomérového kaučuku a sú vyplnené slanou vodou (sterilnou). Výhodou tohto typu implantátov je, že ich je možné zaviesť menším rezom. Ďalším kladom je ich nižšia cena. Jednoducho sa dá aj zistiť aj prasknutie implantátu. Roztok z neho vytečie a prsník sa zmenší. Tekutina nie je pre organizmus závadná a vstrebe sa. Tento typ sa v súčasnosti u nás veľmi nepoužíva. Obľúbený je ale hlavne v USA.
- Silikónový gél – silikónové prsia, alebo silikónové implantáty sú u nás najpoužívanejšie. Obal a aj výplň je zo silikónu. Na dotyk je tento typ prsných implantátov mäkší a aj prirodzenejší. Silikónový gél ma konzistenciu podobnú prsnému tkanivu. Ich nevýhodou je, že pri vkladaný je potrebný väčší rez. Problematickejšie je aj zistiť keď tieto implantáty prasknú. Silikónový gél môže slabo presakovať a vy si nemusíte nič všimnúť. Najčastejšie sa na to príde pri mamografickom vyšetrení.
Podľa tvaru
Podľa tvar rozdeľujeme prsné implantáty
- Okrúhle – vhodné na spevnenie prsníkov. Dodajú im plnší a oblejší tvar. Nie sú vhodné na výrazné zväčšenie pŕs.
- Anatomicky tvarované – pôsobia čo najprirodzenejšie keďže kopírujú tvar a sklon pŕs.
- Asymetrické – sú vhodným riešením pri rozdielnej veľkosti poprsia.
Textúra
Podľa povrchu delíme prsné implantáty na
- Hladké – na Slovensku sa už nepoužívajú.
- Textúrované (mikro textúrované) – prsné implantáty s drsným povrchom lepšie vrastú do tkaniva prsníka s čím je spojené aj výrazne nižšie riziko pooperačných komplikácií.
Zväčšenie prsníkov: ďalšie možnosti
Prsné implantáty nie sú jedinou možnosťou ako na zväčšenie pŕs. Existujú aj ďalšie spôsoby ako mať plnší dekolt.
Zväčšenie prsníkov vlastným tukom
Ak vám predstava „umelých pŕs“ nesedí môžete si vybrať autoaugmentáciu, alebo zväčšenie pŕs vlastným tukom. Tukové tkanivo sa odoberie z brucha, zadku alebo stehien pacientky. Následne sa v laboratóriu upraví a vyčistí a pomocou injekcie sa vpraví do prsníkov.
Tento zákrok má výhod viacej. Zbavíte sa tuku v oblastiach, kde ho nechcete. Keďže ide o váš vlastný tuk nie je tu riziko, že ho váš organizmus odmietne. Zväčšenie pŕs vlastným tukom je neinvazívny zákrok, ktorý sa vykonáva v lokálnej anestézii, nezostávajú po ňom žiadne jazvy a aj rekonvalescencia je kratšia.
Výsledok vidíte okamžite. Časť tuku ale organizmus vstrebe takže sa prsia pár dní po operácii mierne zmenšia. Týmto spôsobom je možné zväčšiť prsia o jednu maximálne 1,5 veľkosti. Zákrok nie je trvalý a vaše prsia sa časom zmenšia.
Zväčšenie pŕs kyselinou hyalurónovou
Kyselina hyalurónová
je známou hydratačnou zložkou, ktorá sa vo veľkom používa hlavne v kozmetike na vyhladenie pleti a zmiernenie viditeľnosti vrások. V medicíne sa využíva aj na liečbu kĺbov a očí. Jej hydratačné účinky sa ale uplatňujú aj pri zväčšení pŕs. Kyselina hyalurónová sa vo forme gélu injekciou vpraví do pŕs. Týmto spôsobom je možné zväčšiť poprsie o 1 až 2 dve čísla.
Po zákroku nezostávajú žiadne jazvy a výsledok uvidíte hneď. Nevýhodou je, že hyalurón sa v organizme rozkladá a ide tak len o dočasné zväčšenie prsníkov. Ako dlho sa budete môcť tešiť z väčšieho poprsia záleží od množstva faktorov ako je váš metabolizmus, životospráva, … Priemerne ale počítajte, že vám nové prsia vydržia asi 1 až 1,5 roka.
Zväčšenie prsníkov kyselinou hyalurónovou je pomerne nová metóda a stále je predmetom štúdií. Taktiež sa presne nevie či a ako vplýva na tehotenstvo a dojčenie.
Zväčšenie pŕs cena
Cena zväčšenia prsníkov je na každej klinike iná. Jej výška sa odvíja od viacerých faktorov ako je typ prsných implantátov, množstvo konzultácií a konkrétnej kliniky. Priemerná cena sa pohybuje okolo 3 000 euro.
Pri výbere kliniky by ste sa ale nemali orientovať podľa ceny. Kliniku a aj plastického lekára si vyberajte podľa referencií, skúseností a ak môžete aj podľa odporúčaní priateľov a známych. Lekár by vás mal oboznámiť so všetkým čo sa týka tohto zákroku vrátane možných komplikácií a rizík. Pokojne sa ho spýtajte na jeho skúsenosti, na jeho prax a môžete sa spýtať či vám môže ukázať výsledky operácií, ktoré už urobil. Väčšina internetových stránok kliník, ktoré sa zaoberajú augmentáciou prsníkov tieto fotky na webe zverejňuje. Aj to vám môže pomôcť rozhodnúť sa.
Zväčšenie prsníkov – PN- ka
Augmentácia prsníkov nie je operácia, ktorá zachraňuje život alebo zlepšuje zdravie. PN- ku na ňu nedostanete, preto si na zákrok vybavte dovolenku.
ZDROJ
plasticsurgery.ca/procedures/breast-augmentation/
webmd.com/beauty/cosmetic-procedures-breast-augmentationh
unilabs.sk/clanky-invitro/zensky-prsnik-ocami-plastickeho-chirurga
Obrázky:Freepik.com, unsplash.com